– Uczestniczymy w debacie niekonstytucyjnej do kwadratu – mówił o PiS-owskiej ‘reformie’ sądownictwa Bogdan Klich (PO). Głosami senatorów PiS Senat przyjął ustawy zmieniające ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, sądach powszechnych oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Teraz czekają one na podpis prezydenta.
– Zdecydujcie się państwo na odwagę, wstańcie z kolan i zagłosujcie wspólnie z opozycją, odrzucając projekt tej ustawy – apelował do senatorów PiS Leszek Czarnobaj (PO) podczas debaty na temat nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Jednak Senat przyjął wszystkie PiS-owskie projekty – zarówno o SN, jak i Trybunale Konstytucyjnym, ustroju sądów powszechnych oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Wcześniej odrzucał kolejne wnioski złożone przez opozycję.
– W nocy przychodzi, rano uchwalamy, w południe pan prezydent podpisuje – mówił o projektach ustaw wpływających do Senatu Czarnobaj. Ustawy w ekspresowym tempie przyjęte przez parlament czekają już tylko na podpis Andrzeja Dudy. Niekonstytucyjne zmiany w Sądzie Najwyższym
PiS podkreśla, że to wyciągnięcie ręki w dialogu prowadzonym z Komisją Europejską w sprawie zagrożenia praworządności w Polsce. W grudniu KE zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski art. 7 traktatu o UE. Opozycja nie ma jednak wątpliwości: kolejne propozycje obozu władzy niczego nie naprawiają, proponują jedynie pozorne ustępstwa.

Continue reading...