Start Polish — mix Scenariusz dla węgla brunatnego. 100 000 miejsc pracy na szali

Scenariusz dla węgla brunatnego. 100 000 miejsc pracy na szali

174
0
TEILEN

Rada Ministrów przyjęła 30 maja 2018 roku Program dla sektora górnictwa węgla brunatnego w Polsce. – Będzie to mapa drogowa dla rozwoju inwestycji w tym obszarze – ocenił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. I dodał, że węgiel brunatn
Węgiel brunatny wydobywany jest w Polsce w pięciu kopalniach odkrywkowych – Adamów, Bełchatów, Konin, Turów i Sieniawa. W programie dedykowanym sektorowi węgla brunatnego zaznaczono, że ze względu na dużą liczbę udokumentowanych złóż tego surowca trzeba utworzyć ranking złóż strategicznych, które ze względu na posiadane parametry i lokalizację odznaczają się największym potencjałem do zagospodarowania. W programie wskazano, że złoża te powinny podlegać bezwzględnej ochronie.
Podstawowym celem rządowego programu dla górnictwa węgla brunatnego jest stworzenie warunków sprzyjających wytwarzaniu energii elektrycznej z tego paliwa w oparciu o innowacyjne i efektywne technologie, w tym także przez wykorzystanie węgla do produkcji paliw płynnych i gazowych.
Należy tu zaznaczyć, że dla węgla brunatnego, w odróżnieniu od innych paliw kopalnych, nie istnieje wolny rynek. Przyczyną takiej sytuacji jest relatywnie niska kaloryczność węgla brunatnego oraz wysoka wilgotność nawet do poziomu ok. 50 proc., powodujące, że nie opłaca się go przewozić na większe odległości.
W programie dla branży wskazano, że w praktyce transport węgla brunatnego między zakładem wydobywczym a odbiorcą – którym z reguły jest elektrownia – traktowany jest jako transport technologiczny. Niewielkie ilości węgla brunatnego trafiają do odbiorców indywidualnych na potrzeby ogrzewania budynków i obiektów przemysłowych. Ilość tego węgla jest jednak bardzo ograniczona i generalnie nie ma wpływu na ceny rynkowe surowca.

Continue reading...