Home Polish Polish — mix Chora na raka królowa soulu Aretha Franklin jest w ciężkim stanie

Chora na raka królowa soulu Aretha Franklin jest w ciężkim stanie

312
0
SHARE

Aretha Franklin, amerykańska wokalistka, nazywana królową soulu, od ośmiu lat chorująca na raka, jest w ciężkim stanie – poinformował w poniedziałek dziennikarz i przyjaciel rodziny Roger Friedman. Wiadomość tę potwierdziły amerykańskie telewizje.
Aretha Franklin, amerykańska wokalistka, nazywana królową soulu, od ośmiu lat chorująca na raka, jest w ciężkim stanie – poinformował w poniedziałek dziennikarz i przyjaciel rodziny Roger Friedman. Wiadomość tę potwierdziły amerykańskie telewizje.
76-letnia Franklin “jest poważnie chora” – napisał Friedman na swej stronie internetowej Showbiz 411. “Jej rodzina prosi o modlitwę i uszanowanie prywatności” – dodał.
“Na chwilę obecną Aretha prosi mieszkańców Detroit, gdzie mieszka, aby modlili się za nią” – powiedział dziennikarz telewizji WDIV, dodając, że artystka zwróciła się z prośbą do stacji, by nie podawać więcej szczegółów na temat stanu jej zdrowia.
“Wszyscy się boimy” – powiedział agencji AFP pastor Robert Smith z kościoła w Detroit, w którym pastorem był niegdyś ojciec Arethy i gdzie zaczęła ona śpiewać. “Naprawdę nie wiem, co to będzie, jak jej zabraknie” – wyznał.
Aretha Franklin, u której nowotwór zdiagnozowano w 2010 roku, po raz ostatni zaśpiewała w listopadzie 2017 roku w Nowym Jorku na gali fundacji Eltona Johna wspierającej walkę z AIDS.
Jej ostatni koncert odbył się w sierpniu ub.r. w Filadelfii. “To było cudowne widowisko, zważywszy że Aretha walczyła z wyczerpaniem i odwodnieniem” – napisał Friedman na swojej stronie internetowej.
Królowa soulu odwołała na początku roku zaplanowane występy, gdy lekarz zalecił jej odpoczynek – podaje agencja Associated Press. W marcu miała wystąpić z okazji swoich urodzin w Newark w stanie New Jersey, a także w kwietniu na New Orleans Jazz and Heritage Festival.
W swej długiej karierze Franklin zdobyła aż 18 nagród Grammy. Jest pierwszą kobietą, która została przyjęta do Rock and Roll Hall of Fame.
Do największych hitów Arethy należą słynne utwory “Respect” i “I Say a Little Prayer”, a także “(You Make Me Feel Like) A Natural Woman”, “Day Dreaming”, “Jump to It”, “Freeway of Love” czy “A Rose Is Still A Rose”.
W 2015 roku wokalistka została odznaczona przez ówczesnego prezydenta USA George’a W. Busha Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem Stanów Zjednoczonych. W styczniu 2009 roku zaśpiewała na inauguracji pierwszego w historii USA czarnoskórego prezydenta Baracka Obamy. (PAP)
cyk/ kar/

Continue reading...