Home Polish Polish — mix Prezydent zwiększa wydatki na siły zbrojne. "Jesteśmy najwięksi, najsilniejsi"

Prezydent zwiększa wydatki na siły zbrojne. "Jesteśmy najwięksi, najsilniejsi"

139
0
SHARE

Podczas poniedziałkowej wizyty w bazie wojskowej w Fort Drum, na północy stanu Nowy Jork, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu. Nowa regulacja przewiduje zwiększenie wydatków na siły zbrojne – ich budżet w roku finansowym 2019 wyniesie aż 716 mld dolarów.
Podczas poniedziałkowej wizyty w bazie wojskowej w Fort Drum, na północy stanu Nowy Jork, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu. Nowa regulacja przewiduje zwiększenie wydatków na siły zbrojne – ich budżet w roku finansowym 2019 wyniesie aż 716 mld dolarów.
– Mam nadzieję, że będziemy na tyle silni, że nigdy nie będziemy musieli tego użyć – powiedział prezydent Donald Trump, odnosząc się do nowego wyposażenia dla armii, które zostanie nabyte dzięki podwyższeniu wydatków na siły zbrojne USA. – Jesteśmy najwięksi, jesteśmy najsilniejsi, jesteśmy najbardziej inteligentni (…) Ameryka znów idzie do przodu i nie cofniemy się. Ameryka jest znów poważana – dodał Trump.
Ustawa, w hołdzie umierającemu na raka mózgu republikańskiemu senatorowi Johnowi McCainowi, nazwana została “Ustawą o autoryzacji wydatków na obronę narodową im. Johna McCaina” (John McCain National Defense Authorization Act – NDAA). Nowa regulacja, zgodnie z opublikowaną w styczniu “Narodową strategią obronny” (2018 National Defense Strategy), w której Rosja obok Chin jest wymieniona jak jeden z “najgroźniejszych rywali Stanów Zjednoczonych”, przewiduje zwiększenie wydatków na szereg inicjatyw w celu powstrzymania agresywnych poczynań Kremla. Zakłada m.in. zwiększenie wydatków na siły amerykańskie stacjonujące w Europie i na zwiększenie obecności amerykańskiej na wschodnich rubieżach Sojuszu.
Wśród szeregu postanowień ustawy NDAA zmierzających do odstraszania wrogich zakusów Kremla negocjatorzy Izby Reprezentantów i Senatu zachowali w formie niezmienionej poprawkę zobowiązująca szefa resortu obrony wspólnie z sekretarzem stanu do przedstawienia nie później niż do 1 marca 2019 roku odpowiednim komisjom obrony Kongresu raportu oceniającego “wykonalności i zasadności stałego stacjonowania w Rzeczypospolitej Polskiej sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych”.
Poprawka zawiera drobiazgową listę uwarunkowań decyzji o rozmieszczeniu na stałe “brygadowej [liczącej około 3,5 tys. żołnierzy – przyp. red.] grupy bojowej wojsk amerykańskich w Polsce”, jakie powinny być zanalizowane w tym raporcie, w tym m.in. wpływ takiej ewentualnej decyzji na poczynania Rosji, na wewnętrzną dynamikę NATO, gotowość polskich władz do wspierania sił stacjonujących w Polsce i zgodność takiej decyzji z celami Narodowej Strategii Obronnej Stanów Zjednoczonych.
Ustawa NDAA zakłada kontynuowanie pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz kontynuację prowadzonych obecnie operacji wojskowych w Afganistanie, Syrii, Iraku, Somalii i innych krajach. Rekordowe środki przeznaczono na modernizację marynarki wojennej, lotnictwa i systemu obrony antyrakietowej terytorium USA. Nowa regulacja przewiduje także wzrost wynagrodzeń członków sił zbrojnych o 2,6 proc.
Duda spotka się z Trumpem? Doradca prezydenta USA odpowiada
Śmiercionośne pożary. Wśród ofiar strażacy i małe dzieci

Continue reading...