Home Polish Polish — mix Lżejszy samochód to mniej CO2? Tak, ale w rzeczywistości chodzi o coś...

Lżejszy samochód to mniej CO2? Tak, ale w rzeczywistości chodzi o coś innego

221
0
SHARE

Producenci samochodów często przechwalają się nowymi rozwiązaniami, że na przykład zmniejszyli masę samochodu w celu obniżenia emisji CO2. Uzyskują to przez zastosowanie cieńszych blach stalowych o wysokiej granicy plastyczności lub zastoso
– Najbardziej wymagający z punktu widzenia wymagań jakościowych i złożoności procesów technologicznych jest rynek off-shore oraz przemysł lotniczy.
– To jest oddzielna, zamknięta dziedzina. Tam także są stawiane wysokie wymagania jakościowe i technologiczne. Producenci samochodów często przechwalają się nowymi rozwiązaniami, że na przykład zmniejszyli masę samochodu w celu obniżenia emisji CO2.
Uzyskują to przez zastosowanie cieńszych blach stalowych o wysokiej granicy plastyczności lub zastosowanie blach ze stopów aluminium, magnezu czy nawet tytanu. Im mniejsza jest grubość złącza, tym niższy koszt procesu spawalniczego.
W rzeczywistości chodzi głównie o obniżenie kosztów produkcji. Jeśli cena rynkowa samochodu wynosi na przykład 100 tysięcy złotych, koszt produkcji to 40-50 tysięcy złotych.
Zysk jest dzielony między wszystkich – producentów i pośredników. Przemysł samochodowy stosuje bardzo nowoczesne procesy spawalnicze.
Półwyroby (tailored blanks) spawane są laserowo lub wiązką elektronów. Złącza karoserii są zgrzewane oporowo punktowo, spawane GMA, spawane i lutowane laserowo, a coraz częściej klejone lub nitowane.
Czytaj także:

Continue reading...