Home Polish Polish — mix TK odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie przepisów o KRS. Prezes Przyłębska mówi...

TK odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie przepisów o KRS. Prezes Przyłębska mówi o zaskakującym wniosku

293
0
SHARE

Trybunał Konstytucyjny odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa do 25 marca – poinformowała prezes TK sędzia Julia Przyłębska. Pierwotnie TK miał ogłosić ten wyrok w czwartek.
– TK po rozpoznaniu dziś na posiedzeniu niejawnym połączonych wniosków KRS i grupy senatorów postanowił odroczyć termin posiedzenia niejawnego do 25 marca, godz. 11.30 i odroczyć termin publicznego ogłoszenia wyroku do 25 marca, godz. 12 – powiedziała Przyłębska.
Prezes Przyłębska przekazała też – jak powiedziała – “przy okazji”, że w środę do niej, jako do prezesa TK i przewodniczącej składu odrzekającego w tej sprawie, wpłynął wniosek jednego z sędziów TK. – Wniosek poza jakimikolwiek procedurami. Wniosek zmierzający do tego, aby skład orzekający podjął określone czynności w ramach orzekania – zaznaczyła prezes Trybunału.
Jak dodała, informuje o tym, ponieważ “dla składu odrzekającego była to sytuacja zupełnie zaskakująca” i także dla niej jako sędzi “sytuacja niebywała”.
Wnioski o zbadanie konstytucyjności tych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego złożyła KRS i – niedawno – grupa senatorów PiS.
W grudniu 2017 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o KRS wprowadzającą nowe zasady wyboru sędziów – członków Rady. Nowelizacja wprowadziła wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm – wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Pierwsze posiedzenie KRS wybranej zgodnie z nowymi zasadami odbyło się w końcu kwietnia zeszłego roku.
Uchwała Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o zbadanie konstytucyjności przepisów ustawy o KRS dotyczących sposobu powoływania przez Sejm sędziów – członków Rady i możliwości odwołania do SN od uchwał KRS dotyczących przedstawiania prezydentowi wniosków o powołanie sędziów została wysłana do TK w końcu listopada zeszłego roku.
Jak uzasadniała Rada swój wniosek do TK, “kluczowym zagadnieniem podnoszonym w wypowiedziach kontestujących obecnie obowiązujące rozwiązania ustawy o KRS, jest sposób ukształtowania przez ustawodawcę sposobu powoływania sędziów-członków Rady, dlatego też Rada zdecydowała się na zainicjowanie kontroli przepisów regulujących te właśnie zagadnienia”.
Przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur pytany w listopadzie ub.r., dlaczego KRS podjęła decyzję o skierowaniu wniosku, mówił: “Kwestionuje się konstytucyjność przepisów ustawy o KRS i jednocześnie pomija się drogę sprawdzenia tej konstytucyjności, która jest przewidziana w polskim prawie poprzez zaskarżenie wskazanych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego.

Continue reading...