Uchwalona w czwartek nowela tarczy antykryzysowej zawiera przepisy mające ułatwić funkcjonowanie przemysłu drzewnego w dobie koronawirusa. Pomoc może mieć wartość ok. 40 mln zł, choć analizy są nadal prowadzone. Przepisy w tej sprawie mogą być jednak jeszcze doprecyzowane w Senacie.
Nowelizacja niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, nazywana również tarczą antykryzysową 3.0, przewiduje ułatwienia dla sektora leśno-drzewnego w związku z pandemią koronawirusa.
Nowe przepisy przewidują, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii w związku z COVID-19 jednostkom organizacyjnym Lasów Państwowych, które sprzedają drewno nie będą przysługiwały: ustawowe odsetki przy opóźnionych transakcjach handlowych; rekompensaty za koszty odzyskiwania należności; kary umowne za to, że przedsiębiorca do 31 maja br. zrezygnował z kupna zamówionego drewna.
Lasy Państwowe tłumaczą, że chodzi o odsetki w wysokości 4,5 proc. za okres od 31. dnia, liczonego od dnia wydania drewna i doręczenia faktury, do dnia terminu płatności dla LP, a także 11,5 proc. odsetki naliczane za opóźnienie w transakcjach handlowych. Nie będą też naliczane rekompensaty w wysokości 40/70/100 euro za koszty dochodzenia należności wynikające z opóźnienia w zapłacie faktury.