Bieżące wydarzenia i publikacje z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Rosji i innych krajów byłego ZSRR. Historia i kultura dawnych Polskich Kresów. Życie Polaków na Wschodzie dawniej i dziś. Szukanie swoich korzeni na Kresach. Najnowsze i archiwalne numery podziemnej polskiej prasy z Białorusi w wersji online.
1934 – w Wilnie urodził się Bohdan (Jerzy Bogusław) Poręba – reżyser filmowy i teatralny, polityk, publicysta. Autor słynnych filmów „Hubal”, „Polonia Restituta”, „Gniewko, syn Rybaka”.
Ojciec Bohdana Poręby był oficerem Legionów Polskich, a potem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, matka była nauczycielką. W 1945 r. wraz z rodziną został repatriowany do Polski.
Reżyser jest dziś w dużym stopniu postrzegany poprzez pryzmat swojej dawnej działalności w PZPR, PRON, Zjednoczeniu Patriotycznym „Grunwald”.
Nie ulega natomiast wątpliwości jego wybitny talent reżyserski i wielki wkład w rozwój polskiej kinematografii patriotycznej. Już sam fakt, że w „Hubalu” udało mu się obronić przed PRL-owską cenzurą kultową dziś scenę z mszy porannej z pieśnią „Boże, coś Polskę” zasługuje na wielkie uznanie. I jakie miejsce zajmowałby dziś w polskiej świadomości Hubal, gdyby Bohdan Poręba nie uwiecznił go w swoim wspaniałym filmie? No i wreszcie – kto ze starszego pokolenia Polaków nie oglądał w pacholęcym wieku z wypiekami na twarzy serialu „Gniewko, syna Rybaka”?
1871 – urodził się Stanisław Grabski – polski polityk, ekonomista.