Home Polish — mix Duda i Poroszenko spotkają się na szczycie NATO. Szczerski odpowiada Tuskowi

Duda i Poroszenko spotkają się na szczycie NATO. Szczerski odpowiada Tuskowi

363
0
SHARE

– Dialog jest intensywny i trwały, i nie wymaga zewnętrznych impulsów – uważa szef gabinetu prezydenta RP.
Podczas rozpoczynającego się w środę szczytu NATO prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką; spotkanie odbędzie się z inicjatywy strony ukraińskiej – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
– Powinniśmy budować przyjaźń pomiędzy Polską i Ukrainą, ale nasze relacje trzeba opierać na prawdzie historycznej – powiedział Andrzej Duda w…
W ocenie prezydenckiego ministra planowane rozmowy prezydentów wskazują, że dialog między Polską a Ukrainą „jest intensywny i trwały, i nie wymaga zewnętrznych impulsów”.
Szczerski odniósł się w ten sposób do słów przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który wezwał władze Polski i Ukrainy do łagodzenia napięć na tle historycznym.
– Niezawisłość Ukrainy, bezpieczeństwo Polski i całego regionu zależą w ogromnej mierze od relacji między Kijowem i Warszawą. Ostatnie napięcia pokazują, że nie wszyscy odrobili swoje lekcje z historii. Tylko pełna solidarność pomiędzy Ukrainą i Polską może uchronić nas w przyszłości przed powtórką z tragicznej historii – powiedział Tusk na konferencji prasowej, w której brał udział także prezydent Ukrainy.
– Apeluję do władz obu krajów o nowe podejście do kwestii naszych relacji i pozytywne myślenie. Na konflikcie między nami zależeć może tylko naszym przeciwnikom albo politycznym głupcom – dodał.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował w niedzielę w Sahryniu (Lubelskie) o pojednanie historyczne z Polską. Oświadczył, że jego kraj jest…
W ostatnich dniach doszło po raz kolejny do rozdźwięku w kwestiach historycznych między Polską i Ukrainą. W 75. rocznicę krwawych wydarzeń na Wołyniu nie doszło do spotkania głów państw.
W niedzielę na cmentarzu w Ołyce na Wołyniu Andrzej Duda apelował do władz Ukrainy, by przywróciły możliwość ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Petro Poroszenko tego samego dnia w Sahryniu (woj. lubelskie), biorąc udział w uroczystości upamiętnienia kilkuset Ukraińców pomordowanych podczas akcji przeprowadzonej w 1944 r. przez polskie podziemie zbrojne mówił, że Kijów liczy na zmiany w nowelizacji ustawy o IPN w części, która dotyczy Ukraińców.
Na mocy styczniowej nowelizacji w ustawie o IPN znalazły się m.in. przepisy, które umożliwiają wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów (także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką).
W noweli zapisano definicję takich zbrodni. Są to „czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-50, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności”.
Wskazano również, że taką zbrodnią był udział ukraińskich nacjonalistów w eksterminacji Żydów i ludobójstwo popełnione na obywatelach II RP na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
Prezydent Duda podpisał styczniową nowelizację i w trybie kontroli następczej skierował ją do TK. Prezydent zwrócił się o zbadanie przez Trybunał m.in. przepisów noweli w części obejmującej wyrazy „ukraińskich nacjonalistów” oraz wyrazy „i Małopolski Wschodniej”; prezydent wskazał, że pojęcia te są niedookreślone.
Podczas rozpoczynającego się w środę szczytu @NATO w Brukseli Prezydent @AndrzejDuda będzie rozmawiał z Prezydentem Ukrainy @poroshenko. Spotkanie odbędzie się z inicjatywy strony ukraińskiej. #NATOSummit ➡ https://t.co/F30YCSZiSP — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 9 lipca 2018

Continue reading...