Спецпроект Вибори вибори вирішив запитати у експертів – чи вважають вони що ВС вводився для відтермінування виборів президента і як політичні сили можуть використати новий статус у своїх цілях
Тиждень тому, після екстреного нічного засідання РНБО, гучних заяв президента та палких дискусій у парламенті, в Україні таки оголосили режим воєнного стану. Він діятиме з 26 листопада до 26 грудня у 10 областях України.
Воєнний стан став відповіддю України на агресивні дії російських прикордонників на Азовському морі, в результаті яких були захоплені три українські кораблі та їх екіпаж, одне з суден було протаранено .
Водночас російську провокацію називають не єдиною причиною введення воєнного стану в Україні. Багато політиків та експертів розгледіли у цьому кроці можливість для Порошенка перенести вибори на більш зручний строк, поки президент не підвищить свій рейтинг, за яким, на даний момент, він не виходить навіть у другий тур.
Після підтвердження у парламенті дати президентських виборів 31 березня 2019 року та оприлюднення указу Порошенка про воєнний стан, спецпроект “Вибори вибори” вирішив запитати у експертів – чи вважають вони що ВС вводився для відтермінування виборів президента і як політичні сили можуть використати новий статус у своїх цілях.
Виникла подвійна ситуація. З одного боку, після емоційної реакції суспільства на події неділі, і президент, і РНБО не могли не ініціювати введення ВС – інакше їх би жорстко критикували за бездіяльність. Тому була і воєнна, і політична логіка в цій ініціативі. Судячи з різних чуток, у частини президентської команди були міркування щодо можливості перенесення дати виборів на більш пізній термін через використання механізму ВС. Але без вагомого приводу не було б реалізації цієї ідеї. Якби не було інциденту біля Керченської протоки, то пропозиції щодо введення воєнного стану не було б.
Але не виключаю, що хтось із оточення президента запропонував: “А давайте продовжимо термін ВС до 60 днів, щоб перенести дату виборів”. Не можу стверджувати напевно, але це можливе пояснення звідки з’явився термін ВС у 60 днів.
Водночас події понеділка засвідчили, що для президента цей термін не був принциповим. Він пішов на компроміс аби, все ж таки, указ про дію воєнного стану був затвердженим. Те, що відбулося у Верховній Раді у понеділок – це така собі болісна нічия між президентом і опозицією. Кожен досягнув свого.
Вводити режим ВС у повному обсязі, на мій погляд, було би великою дурницею. Адже перегиби, зловживання цим режимом могли б призвести до негативного ставлення до влади і знизити рейтинг президента.