Home Polish Polish — mix Ratowanie ofiar trzęsień ziemi. Roboty czy psy?

Ratowanie ofiar trzęsień ziemi. Roboty czy psy?

151
0
SHARE

Zawsze jest to istny cud: w Turcji i Syrii wciąż wyciąga się spod gruzów ludzi ocalałych z trzęsienia ziemi. W poszukiwaniach pomagają psy ratownicze. W przyszłości wykorzystywane będą do tego także roboty.
Trudno jest oszacować, ile osób wciąż leży pod gruzami po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Pracownicy organizacji pomocowych pracują praktycznie bez przerwy, choć szanse na znalezienie jakichkolwiek ocalałych maleją z każdym dniem.
Są różne sposoby, aby dowiedzieć się, gdzie pod zwałami gruzu znajdują się jeszcze żywi ludzie. Czasami możliwa jest bezpośrednia komunikacja. Wolontariusze i pracownicy organizacji pomocowych przerywają pracę, jeśli wydaje im się, że usłyszeli znak życia; zasypani mogą zwrócić na siebie uwagę krzykami lub stukaniem, a nawet wysłać wiadomość SMS lub nawiązać kontakt przez WhatsApp z rodziną lub znajomymi.
Takie metody należą jednak do wyjątków. Zazwyczaj ratownicy polegają na innych metodach poszukiwania ocalałych. W ramach unijnego projektu CURSOR (Coordinated use of miniaturised robotic equipment and advanced sensors for search and rescue operations), zaprezentowano we wtorek (07.02.2023) roboty i drony, które mają pomóc w ratowaniu ludzi spod gruzów po trzęsieniu ziemi.
Małe roboty na kółkach są wyposażone w kamery na podczerwień i kamery termowizyjne i zasysają przez rurkę powietrze z miejsca zawalenia, które jest sprawdzane pod kątem zawartości CO2 i białek specyficznych dla człowieka. W ten sposób można zlokalizować ludzi znajdujących się pod gruzami. Za pomocą głośników i mikrofonów kierownicy ekip ratunkowych mogą nawiązać kontakt z osobami zasypanymi pod gruzami. Drony z kolei dostarczają pomocnikom ekip trójwymiarowe zdjęcia miejsca zawalenia.
Jeśli wstrząsy wtórne trwają, poszukiwanie ocalałych jest wysoce niebezpieczne (dla ekip ratunkowych), ponieważ wszystko się wali, jak wyjaśnia Karsten Berns, informatyk i szef wydziału systemów robotycznych na Uniwersytecie Technicznym Nadrenii-Palatynatu w Kaiserslautern-Landau.

Continue reading...