Home Polish Polish — mix Emocje wokół przepisów o ochronie ludności. "To po co tę obronę cywilną...

Emocje wokół przepisów o ochronie ludności. "To po co tę obronę cywilną budujemy?"

96
0
SHARE

W piątek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Projektowane przepisy już dziś wywołują burzliwą dyskusję. Według ekspertów ustawa jest
W piątek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Projektowane przepisy już dziś wywołują burzliwą dyskusję. Według ekspertów ustawa jest niezbędna, choć w wielu miejscach powinno się ją poprawić.
Projekt przygotowany przez MSWiA określa m.in. zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny; organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności; funkcjonowanie systemu wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach; sposób powoływania personelu do obrony cywilnej.
Nowe regulacje mają usunąć lukę prawną w zakresie funkcjonowania obrony cywilnej, którą spowodowało wejście w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Poprzedni rząd PiS opracował projekt ustawy, w której chciał połączyć zarówno kwestie obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego, a także skutków likwidacji zdarzeń kryzysowych. W projekcie pojawiło się jednak sporo kontrowersyjnych rozwiązań, m.in. nowe stany nadzwyczajne, i ostatecznie nie trafił on do Sejmu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okazuje się, że nowy projekt również spotkał się z wieloma gorzkimi uwagami. W mediach społecznościowych, na portalu X (dawnym Twitterze) kontrowersje budzą m.in. kwestie powołania korpusu obrony cywilnej, w skład którego mieliby wchodzić byli żołnierze i funkcjonariusze służb, przepisy nakładające na deweloperów obowiązek budowania miejsc doraźnego schronienia w nowych budynkach, ale też finansowanie systemu ochrony ludności. Pojawiają się także głosy, że resort spraw wewnętrznych proponuje utworzenie kolejnego systemu – ochrony ludności, który w znacznym stopniu powiela system zarządzania kryzysowego.
“O wiele lepszym rozwiązaniem byłaby nawet minimalna nowelizacja Ustawy o zarządzaniu kryzysowym, pozwalająca na realizację przynajmniej podstawowych zadań OC (schrony, ewakuacja, ratownictwo, pomoc humanitarna) – niż wdrażanie tego absurdalnego systemu.

Continue reading...