Home Polish Polish — mix Tych imion lepiej dzieciom nie nadawać

Tych imion lepiej dzieciom nie nadawać

266
0
SHARE

NewsHubRada Języka Polskiego ogłosiła listę imion, których nie zaleca jako imion dla dzieci narodowości polskiej. Wśród 69 imion znajdują się m.in.: Nikol, Brian, Radek, Violetta czy Julka. Zobacz jakie jeszcze inne imiona trafiły na listę “zakazanych”. Co sądzisz o tym wyborze?
Imię niejednokrotnie określa stosunek ludzi do nas na całe życie. Wydaje się jednak, że niektórzy rodzice zdają się o tym zapominać i w poszukiwaniu oryginalnego imienia nie zauważają, że niejednokrotnie skazują swoje dzieci na szykany kierowane w ich stronę zwłaszcza w okresie szkolnym. To, co rodzicom wydaje się piękne, nie zawsze jest takie dla dzieci, dlatego warto się dwa razy zastanowić, czy “oryginalnym” imieniem nie skrzywdzimy dziecka.
Rada Języka Polskiego opracowuje tzw. zalecenia dla urzędów stanu cywilnego. “Przypomina, że imiona należą do kultury narodowej, co spowodowało, że stały się wyznacznikiem narodowości ich nosicieli” dlatego “Szukając imienia dla dziecka, należy się starać o pogodzenie wolnego wyboru z tradycją i tendencjami uniwersalnymi”. Na stronie Rady Języka Polskiego znajdziemy szereg zasad, którymi należy kierować się w wyborze imienia dla dziecka, m. in. imiona nie powinny być obraźliwie, nie powinny pochodzić od wyrazów pospolitych (np. sonata) czy nazw geograficznych (np. Dakota). Imię powinno odróżniać płeć dziecka.
– Urzędnik powinien zwracać rodzicom uwagę na to, że dziecko będzie ponosić konsekwencje ich decyzji. Obce, nie przyswojone imię będzie w różny sposób wymawiane i zapisywane. Rodzice muszą pamiętać, że forma oficjalna imienia jest używana nie tylko przez nich, ale też w różnych środowiskach przez ludzi o różnym wykształceniu. – przypominają członkowie RJP.
Ponadto Rada przygotowała listę imion, których nadawania dzieciom rodziców narodowości polskiej i obywatelstwa polskiego się nie zaleca. Są to następujące imiona:
Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan,
Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian,
Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia,
Dajana,
Emaus, Ewan,
Herrada,
Jaila, Joshua, Julka,
Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie,
Lester, Lilith, Lorina,
Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena,
Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie),
Ole, Opieniek,
Pacyfik, Pakita, Poziomka,
Radek, Rener, Ricardo,
Sofia,
Tea, Teonika, Tonia, Tupak,
Una, Unka,
Veronika,Victoria, Violeta i Violetta,
Wilga, Wilk, William,
Xymena.
Zobacz też: Najczęściej nadawanie imiona w Polsce:
Oto najpopularniejsze imiona w Polsce. I kilka naprawdę dziwnych

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: 2.3