Home Polish Polish — mix „Święto Żołnierzy Wyklętych nie może się przebić do świadomości społecznej”

„Święto Żołnierzy Wyklętych nie może się przebić do świadomości społecznej”

294
0
SHARE

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński wziął udział w Augustowie (Podlaskie) w obchodach tego święta.
Dziesiątki tysięcy biegaczy uczciło pamięć Żołnierzy Wyklętych. Biegi nawet w Stanach Zjednoczonych W intencji Żołnierzy Wyklętych modlono się w augustowskim kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Uczestnicy spotkania złożyli kwiaty pod dawną siedzibą NKWD, tzw. Domem Turka. Pod pomnikiem Żołnierzy Polski Podziemnej odbył się apel pamięci.
– Od paru lat obchodzimy to święto w wymiarze państwowym, ale ono wciąż się nie może przebić do świadomości społecznej tak, jak powinno. (…) Na tej patriotycznej ziemi, tak doświadczonej przez historię, przez zsyłki syberyjskie, przez walki niepodległościowe, przez obławę augustowską (z lipca 1945, w której zginęło z rąk sowietów ok. sześciuset działaczy podziemia niepodległościowego z Suwalszczyzny – PAP), powinny być nas tutaj tłumy. A nie ma tłumów. Jest to dla nas zadanie. Jest to zadanie dla nas wszystkich, ludzi, którzy mogą w tej sprawie coś zrobić – powiedział Zieliński.
Wiceszef MSWiA dodał, że największym wyzwaniem jest młodzież, której powinno się przekazać „wiedzę i prawdę” o tamtych tragicznych latach, tragicznych wydarzeniach i o bohaterach tamtego czasu. Dodał, że historia „przestaje o nich milczeć”, ale trzeba o nich mówić „jeszcze mocniejszym, bardziej gromkim głosem”. „Mimo rozkazu opuszczenia kraju, został”. Syn rtm. Pileckiego przerywa milczenie o ojcu
– Bo to jest nasza powinność, ludzka powinność. Żołnierze Wyklęci wpisują się bowiem w cały ciąg naszych dziejów walki o niepodległość, o jej utrzymanie albo odzyskanie. To jest ten sam ciąg działań, postawy, walki, bohaterstwa co powstania narodowe, co insurekcja kościuszkowska, co konfederacja barska, co powstanie warszawskie (…) a ci, którzy temu przeszkadzali, to jest nurt zdrady i zaprzaństwa, to jest ten nurt, którzy kontynuowali w Polsce komuniści – mówił Zieliński.
– Dzisiaj dla nas zobowiązanie jest proste: pamięć i patriotyzm, pamięć i służba Polsce. Pamięć i walka o Polskę, bo walka o Polskę (…) wciąż trwa – powiedział.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Ustanowił go w 2011 r. parlament w hołdzie żołnierzom wyklętym – „bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Similarity rank: 4.4
Sentiment rank: 0