Jerzy Owsiak odpowiedział szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi, który poinformował w środę na antenie Polskiego Radia, że organizatorzy Przystanku Woodstock…
W środę 7 czerwca wielu fanów muzyki zelektryzowała wypowiedź ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, z której wynikało, że organizacja Przystanku Woodstock stoi pod znakiem zapytania. W sprawie Przystanku Woodstock już w ubiegłym roku Policja negatywnie zaopiniowała to przedsięwzięcie, w związku z tym całe to wydarzenie miało charakter imprezy masowej o podwyższonym ryzyku – stwierdził szef MSWiA. Mariusz Błaszczak przypomniał, że w ubiegłym roku przeciwko takiej decyzji „protestował organizator, zresztą w mediach prywatnych związanych z totalną opozycją, sam ten organizator też jest kimś, kto bardzo wyraźnie związany jest z totalną opozycją”.
Błaszczak zapowiedział, że w tym roku organizatorzy również otrzymają negatywną opinię. – W tym roku również opinia będzie negatywna, wszyscy mamy świadomość tego, co dzieje się za naszą zachodnią granicą. Sam organizator tkwi w przeświadczeniu, że wszystko będzie fajnie, róbta co chce ta i wszystko będzie dobrze. Za zachodnią granicą w grudniu ubiegłego roku doszło do zamachu terrorystycznego w Berlinie, w którym zginął Polak – powiedział polityk PiS.
Ministrowi spraw wewnętrznych i administracji w specjalnym oświadczeniu odpowiedział Jerzy Owsiak, który podkreślił, że dzięki zaangażowaniu służb Przystanek Woodstock od lat jest bezpieczną imprezą. „Od kilku lat opinia ludzi w mundurach o organizacji Festiwalu jest doskonała. Od kilku lat pańscy ludzie piszą o bardzo bezpiecznej i profesjonalnie zorganizowanej imprezie. Jest to wynik naszych całorocznych działań i bardzo starannych przygotowań, w postaci wspólnych szkoleń i spotkań. Wystarczy Panie Ministrze zapytać o to Komendanta Wojewódzkiego Policji – insp. Jarosława Janiaka, który od wielu lat na różnych stanowiskach był zaangażowany w działania związane z naszym Festiwalem”
– zwrócił się do Błaszczaka twórca WOŚP.
Jerzy Owsiak poinformował też, że w maju tego roku wydana została opinia na podstawie zgłoszenia przez organizatorów imprezy. „31 maja Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim wydała opinię dotyczącą tegorocznego Festiwalu. Nie jest ona – jak Pan mówi negatywna – jest ona taka sama jak rok temu. Mówi ona o podejmowanych przygotowaniach i przewidywanych zagrożeniach”
–zaznaczył Owsiak. Jak wskazał, przed rokiem festiwal został uznany za imprezę o podwyższonym ryzyku, co wzbudziło zastrzeżenie. “Nigdy na Festiwalu nie wybuchły chociażby zamieszki spowodowane nieporozumieniami między subkulturami czy na tle religijnym” –
zaznaczył Owsiak, podkreślając przy tym, że zdaje sobie sprawę, że w ciągu 22 lat istnienia festiwalu Europa zmieniła się.
Organizator Przystanku Woodstock przedstawił też informację o przygotowaniach i zapewnił, że wprowadzone zostały zmiany nastawione na poprawę bezpieczeństwa. Zaznaczył też, że policja zadeklarowała współpracę i poinformowała o zaangażowaniu co najmniej 1570 funkcjonariuszy. Na zakończenie Jerzy Owsiak zaprosił na imprezę ministra Mariusza Błaszczaka, by na własne oczy mógł się on przekonać, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa na festiwalu.
„Panie Ministrze! Bardzo proszę w swoich wypowiedziach nie upolityczniać Festiwalu. Przystanek Woodstock jest dla wszystkich i ze wszystkimi. Gościmy tam wiele organizacji pozarządowych, które przekazują młodym ludziom swoje pomysły na to, jak pozytywnie odnaleźć się w dzisiejszym świecie, to tam ludzie mogą spotkać się ze swoimi rówieśnikami na Przystanku Jezus i działaczami, którzy walczą o prawa człowieka, ochronę przyrody czy na naszym stoisku nauczyć się pierwszej pomocy. To dzięki takiej postawie i temu, co robi Fundacja z milionami rodaków na całym świecie zostaliśmy nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla” –
zaapelował do szefa MSWiA.
Przystanek Woodstock
Przystanek Woodstock to letni festiwal muzyczny organizowany w dniach 3-5 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Artyści występują w jego czasie na czterech scenach: Dużej, Małej, Viva Kultura i scenie ASP. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która tym letnim koncertem chce podziękować wszystkim wolontariuszom i ludziom wspierającym jej styczniowe, finałowe działania. Pierwszy festiwal odbył się w 1995 roku w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim. Na każdym Przystanku Woodstock występuje kilkadziesiąt zespołów z Polski i świata. Bardzo ważnym elementem Przystanku Woodstock jest Akademia Sztuk Przepięknych. Tam właśnie spotykają się autorytety, dziennikarze, ludzie telewizji i wielkiego świata, i rozmawiają z woodstockowiczami. Pieniądze, dzięki którym organizowany jest Przystanek Woodstock, pozyskiwane są dzięki sponsorom i środkom uzyskanym w ciągu całego roku.