– Udało nam się ustanowić nowy rekord Polski w narciarskim maratonie, który polega na zjazdach na nartach non stop przez 12 godzin. Proporcjonalne do ilości przejechanych kilometrów otrzymaliśmy od sponsora grupy PZU fundusze na działalność niepełnosprawnych sportowców – powiedziała prezes fundacji Handicap Zakopane, olimpijka Małgorzata Tlałka-Długosz.
Prezydent otworzył zawody
W ubiegłym roku narciarscy maratończycy w ciągu 12 godzin przejechali dystans 603 km. W ustanowieniu tegorocznego rekordu czołowym polskim narciarzom i olimpijczykom pomógł prezydent Andrzej Duda, który – otwierając zawody – trzykrotnie zjechał ze stoku na Polanie Szymoszkowej.
– Wszyscy byliśmy zaskoczeni, że prezydent tak dobrze jeździ na nartach. Jechał w pozycji zjazdowej od samego szczytu do mety i to „wywarło ciśnienie“ na naszą drużynę olimpijczyków, wobec czego wszyscy czuli się zobligowani jechać na maksa- relacjonowała Tlałka-Długosz.
Pieniądze na obozy sportowe i sprzęt
Zapowiedziała, że w przyszłym roku fundacja podejmie kolejną próbę bicia obecnego rekordu, który już zaczyna być dość mocno wyśrubowany. Pieniądze przekazane przez sponsora sfinansują całoroczne treningi podopiecznych fundacji Handicap Zakopane.
– Planujemy zorganizować kilka obozów sportowych w regionach, w których dzieci jeszcze nie były oraz zakupimy potrzebny sprzęt sportowy – zapowiedziała prezes fundacji.
Fundacja Handicap Zakopane opiekuje się blisko setką niepełnosprawnych dzieci i dorosłych, kładąc nacisk na aktywizację sportową osób niepełnosprawnych.
Trzecia edycja zawodów ze szczytnym celem
To już trzecia edycja charytatywnych zawodów w narciarstwie alpejskim podczas której zawodnicy ustanawiają rekord Guinnessa w jeździe na nartach non stop przez 12 godzin.
– Serdecznie dziękuję, że jesteście państwo tutaj, że poświęcacie niedzielę, aby wziąć udział w tych zawodach. Mamy do przejechania co najmniej 603 km, bo poprzedni rekord to 602 km. Mam nadzieję, że państwo podołacie – mówił tuż przed rozpoczęciem maratonu prezydent.
Prezydent podziękował za zorganizowanie tego wydarzenia i za popularyzowanie narciarstwa. Sam przejechał trasę dwukrotnie.
– Aby jak najwięcej ludzi w ten zdrowy, sportowy sposób spędzało czas. Życzę wszystkim powodzenia i abyśmy z uśmiechem zakończyli te zawody, wtedy kiedy rekord zostanie już pobity – mówił przed pierwszym zjazdem prezydent.
Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podziękował prezydentowi za to, że „na wszystkie prośby władz miasta odpowiada pozytywnie z pełnego serca z otwartością dla nas”.
– Robi pan to z serca dla tych, którzy otrzymają konkretną pomoc – mówił Dorula.
PAP