W styczniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 2,7 wobec minus 2,6 w grudniu 2016 r. Poprawę koniunktury sygnalizuje 14,3 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 11,7 proc. Przed miesiącem było to odpowiednio 12,4 proc. i 15,0 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Z badania wynika, że przedsiębiorcy sygnalizują, że bieżąca produkcja jest ograniczana w większym stopniu niż w grudniu zeszłego roku, ale w najbliższych miesiącach przewidywany jest jej niewielki wzrost.
„Portfel zamówień oceniany jest niekorzystnie, podobnie jak w grudniu ubiegłego roku. Prognozy w tym zakresie są pozytywne. Oceny bieżące i przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są nieco mniej pesymistyczne od zgłaszanych przed miesiącem. Sygnalizowane jest nieznaczne zmniejszenie poziomu należności oraz mniej znaczący niż przed miesiącem wzrost opóźnień płatności za sprzedane produkty“ – napisano.
„Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez przedsiębiorców za zbliżony do wystarczającego w stosunku do zapotrzebowania. W przedsiębiorstwach planowane jest utrzymanie dotychczasowego stanu zatrudnienia. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieco szybciej niż prognozowano w grudniu 2016 roku“ – dodano.
Materiał chroniony prawem autorskim – zasady przedruków określa regulamin .