Rząd przyjął dziś projekt ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, zwanego pakietem drogowym, który został przedłożony przez ministra rozwoju i finansów. Przede wszystkim chodzi o elektroniczne monitorowanie przewozu paliw płynnych, alkoholu oraz wyrobów tytoniowych, które zdaniem rządu często są przedmiotem nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT.
Odpowiednich zgłoszeń, w przypadku transportu międzynarodowego w Unii Europejskiej, będą dokonywać nadawcy, przewoźnicy odbiorcy towaru. Zwolnieni z tego obowiązku mają być między innymi operatorzy pocztowi.
Z zebranych danych będą mogli korzystać między innymi funkcjonariusze służby celno-skarbowej, policji, Straży Granicznej czy Inspekcji Transportu Drogowego.
Ewentualne uchybienia stwierdzone w trakcie kontroli mogą skutkować tak zwanym urzędowym zamknięciem lub kaucją w wysokości tysiąca złotych. W razie nieprawidłowości wysyłający lub odbierający towar muszą liczyć się z karą co najmniej 20 tysięcy złotych. W przypadku przewoźników kary wyniosą od 5 do 20 tysięcy złotych. Od 5 do 7,5 tysiąca złotych mogą zapłacić kierujący, którzy nie dopełnią obowiązków.
Ustawa ma wejść w życie 1 marca 2017 r.