W czerwcu do Polski przypłynie statek z amerykańskim LNG – poinformował w czwartek wiceprezes PGNIG Maciej Woźniak.
Ładunek wypłynie z terminala skraplającego Sabine Pass w Luizjanie i w pierwszej połowie czerwca zawinie do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. To pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego od amerykańskiej firmy z Europy Środkowej i Wschodniej, a dla PGNiG druga dostawa typu spot (kontrakt krótkoterminowy) po dostawie z Norwegii w czerwcu 2016 r. – To historyczny moment dla PGNiG. Zyskaliśmy nowego partnera w handlu LNG, a Ameryka Północna staje się dla nas kolejnym regionem, z którego pozyskujemy ten surowiec – po Bliskim Wschodzie i Norwegii. Konsekwentnie realizujemy strategię dywersyfikacji dostaw do Polski. W ten sposób budujemy bezpieczny i konkurencyjny rynek gazu dla polskiej gospodarki – powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA.
– Współpraca z Cheniere Energy dowodzi, że Polska jest dla amerykańskiego LNG bramą na rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Ta transakcja to duży sukces otwartego w lutym 2017 r. Biura PGNiG w Londynie – dodał prezes Woźniak.
– To jest bardzo ważna umowa, która jest korzystna finansowo. Ale też przede wszystkim jest to uniezależnienie się od dostaw jednego dostawcy – gazu rosyjskiego – powiedziała szefowa rządu w TVP Info. Jak dodała, to jest „dywersyfikacja dostaw“ tego surowca.
Jak podkreśliła premier, to pokazuje, że jeżeli się chce, to „można to zrobić. Jeżeli się umiejętnie prowadzić politykę gospodarczą“.
– Być może – mam nadzieję, a właściwie jestem przekonana, że już niedługo będę mogła powiedzieć o kolejnym sukcesie, jeżeli chodzi o polską energetykę – zapowiedziała szefowa rządu.
– Ta dostawa do Polski świadczy o istniejącym popycie na amerykańskie LNG i zapotrzebowaniu na kompleksowy model biznesowy Cheniere, który obejmuje dostawę tego surowca bezpośrednio do klientów – powiedział Jack Fusco, prezes i dyrektor generalny Cheniere – Cieszymy się, że to właśnie PGNiG jest naszym partnerem przy tej transakcji i z przyjemnością wspieramy Polskę w dostępie do gazu LNG.
Dostawa z Ameryki Północnej pozwoli poprawić wykorzystanie wykupionych przez PGNiG mocy w terminalu w Świnoujściu i zdywersyfikować portfolio importowe gazu. Ostatnie działania w obszarze LNG pokazują, że PGNiG staje się aktywnym uczestnikiem światowego rynku handlu tym surowcem.