Z rozwoju gospodarczego mają korzystać wszyscy obywatele, a nie wybrane grupy interesów i tak się dzieje – mówiła w sobotę premier Beata Szydło, pytana o piątkowy komunikat Agencji S& P Global Ratings, w którym potwierdziła rating Po
Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie „BBB+/A-2“ oraz długoterminowy i krótkoterminowy rating w walucie krajowej na poziomie „A-/A-2“. Premier pytana w programie „Gość Wiadomości“ TVP1 o utrzymanie ratingu Polski na poziomie „BBB+“ odpowiedziała, że program gospodarczy przygotowany przez polski rząd jest konsekwentnie realizowany od 1,5 roku i przynosi dobre efekty.
„To jest przede wszystkim ten cel, który sobie założyliśmy, że z rozwoju gospodarczego mają korzystać wszyscy obywatele, a nie wybrane grupy interesów i tak się dzieje i to jest oczywiście wielka satysfakcja, ale to nie znaczy, że już dzisiaj powiedzieć, że praca się skończyła, nie, wręcz odwrotnie“ – powiedziała premier.
„To, że są w tej chwili dobre wskaźniki, również dane GUS-u z ostatnich dni, to jest dobra wiadomość, ale musimy cały czas intensywnie realizować konsekwentnie to, co przygotowaliśmy“ – podkreśliła szefowa rządu.
Pytana o słowa wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził w sobotę, że utrzymanie perspektywy przez Agencję S&P oznacza, że agencje przestały zajmować się polityką, szefowa rządu odpowiedziała, że na początku ubiegłego roku agencje ratingowe były pod wpływem politycznych nacisków.
„Opozycja polska, głównie politycy PO swoją aktywnością w europarlamencie doprowadzili do tego, że Polska była postrzegana jako kraj niepewny, tymczasem okazało się, że konsekwencja naszych działań i ten program, który my przygotowaliśmy jest stabilny, finanse publiczne są stabilne“ – powiedziała Szydło.
„A przypomnę, że my musieliśmy wygospodarować z budżetu państwa, który był pierwotnie przygotowany przez Platformę ponad 17 mld zł, żeby je skierować do kieszeni Polaków, czyli na program 500 plus, Platforma tego nie zrobiła, my to potrafiliśmy zrobić i sytuacja jest bardzo dobra“ – dodała premier.
Pytana o to, na jakie ułatwienia mogą liczyć przedsiębiorcy odpowiedziała, że część projektów związanych z ułatwieniami dla przedsiębiorców jest już zrealizowana, część jest opracowywana w rządzie, a część znajduje się już w parlamencie.
„Na pewno tych zmian, które kierujemy i dedykujemy przedsiębiorcom będzie dużo, konstytucja dla biznesu przygotowana przez resort pana premiera Mateusza Morawieckiego, ogromne zaangażowanie ministra Jerzego Kwiecińskiego tutaj również, to są już projekty, które złożone zostały w parlamencie i trwają nad nimi prace“ – podkreśliła.
Premier przypomniała również, że dla małych przedsiębiorców i mikroprzedsiębiorców obniżony został CIT z 19 proc. do 15 proc. „W tej chwili będą wprowadzane ułatwienia w rejestracji firmy, będziemy starali się wprowadzić takie zmiany, które również pozwolą na obniżenie składek dla przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność i szereg innych ułatwień nawet i takich – to jest ogromna zasługa (minister cyfryzacji – PAP) Anny Streżyńskiej, żeby można było przez internet bardzo prosto wiele spraw załatwić“ – dodała szefowa rządu.