Start Polish — mix Ziobro już wie: Mało prawdopodobne, by prezydent zawetował ustawę o SN

Ziobro już wie: Mało prawdopodobne, by prezydent zawetował ustawę o SN

337
0
TEILEN

Zdaniem ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry jest mało prawdopodobne, by prezydent zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym.
Pytany w piątek w TVP o ewentualność zawetowania przez prezydenta ustawy o SN, o co apelują przeciwnicy zmian, Ziobro powiedział: „Wydaje mi się to mało prawdopodobne. (…) Prezydent ma prawo mieć jakieś uwagi, (…) natomiast reforma, jeśli ma być prawdziwa, jeśli nie mamy oszukać Polaków, to musi być fundamentalna. I my rozpoczynamy od głowy, bo ryba psuje się od głowy, głową jest Sąd Najwyższy“.
Powołując się na doświadczenia z prezydentur Bronisława Komorowskiego, Lecha Kaczyńskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsy Ziobro powiedział: „Teoretycznie może wydarzyć się wszystko, natomiast nie zdarzyło się na przestrzeni ostatnich lat (…) by któryś z nich (prezydentów-PAP) zawetował wiodący program reformy, który był głównym elementem, wiodącym elementem kampanii wyborczej“.
Ziobro zaznaczył, że „fundamentalna“ zmiana sądownictwa była obietnicą wyborczą PiS i całej zjednoczonej prawicy. „Nie obiecywaliśmy liftingu, nie obiecywaliśmy drobnych korekt, obiecywaliśmy fundamentalną zmianę i dzisiaj tą fundamentalną zmianę realizujemy“.
Pytany o wpływ, jaki uzyska na sądownictwo, Ziobro zapewnił: „Nie będę miał wpływu na wybór standardowy sędziów, który jest przewidziany w tej ustawie, bo każdy, kto ma kwalifikacje, będzie mógł się zgłosić na ogłoszony wakat sędziowski i aspirować; będzie oceniany przez Krajową Radę Sądownictwa i dopiero trafi ewentualnie do prezydenta, który podejmie decyzję. Mój udział w tym jest żaden“.
Dodał, że w okresie przejściowym, w czasie reorganizacji sądu, jego rola będzie polegała na występowaniu do prezydenta – po opinii KRS – o decyzję o zachowaniu w czynnej służbie sędziów SN „z uwagi na to, że są potrzebni do dalszego wykonywania zadań w związku z reorganizacją tego sądu“.
„Moja rola jest tylko przejściowa i ma charakter wyłącznie posłańca, który prosi o to, aby określone osoby, których walor prac jest niezbędny do funkcjonowania sądu, zechciał pan prezydent zachować, ale to on podejmie decyzję“ – mówił minister sprawiedliwości.

Continue reading...