Start Polish — mix 10 pytań i odpowiedzi przed nowym rokiem szkolnym 2017/2018

10 pytań i odpowiedzi przed nowym rokiem szkolnym 2017/2018

228
0
TEILEN

10 pytań i odpowiedzi przed nowym rokiem szkolnym 2017/2018 – fakty.interia.pl – Nowy rok szkolny 2017/2018 budzi wiele pytań i wątpliwości. Wszystko przez reformę edukacji, która powoli wygasza gimnazja i zmienia charakter szkoły podstawowej.
Nowy rok szkolny 2017/2018 budzi wiele pytań i wątpliwości. Wszystko przez reformę edukacji, która powoli wygasza gimnazja i zmienia charakter szkoły podstawowej. Przygotowaliśmy krótki spis 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi, które pomogą rozwiać wątpliwości.
Zdjęcie
Anna Zalewska i Grzegorz Tobiszewski / Andrzej Grygiel / PAP
1. Co z darmowymi podręcznikami?
Zostają. Na darmowe podręczniki będą mogły liczyć dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Rodzic będzie zobowiązany kupić jedynie podręczniki do zajęć nieobowiązkowych, np. do: religii, etyki, drugiego języka obcego. Podręczniki są własnością szkoły i są jedynie „wypożyczane“ uczniom.
2. Czy 6-letnie dziecko musi iść do szkoły?
Nie, ale może. Musi spełnić jednak jeden warunek – w roku poprzedzającym chęć pójścia do I klasy szkoły podstawowej, musi mieć przepracowany cały rok w przedszkolu.
3. Jak długo dzieci będą przebywać w szkole podstawowej?
Uczniowie klas I-III spędzą w szkole po 20 godzin tygodniowo.
Uczniowie klas IV-VI spędzą w szkole po 25 godzin tygodniowo.
Uczniowie klasy VII spędzą w szkole 32 godziny tygodniowo.
Uczniowie klas VIII spędzą w szkole 31 godzin tygodniowo.
4. Kto będzie się uczył według nowej podstawy programowej?
W roku szkolnym 2017/2018 będą to uczniowie klasy I, IV i VII szkoły podstawowej.
5. Ile lektur trzeba przeczytać?
Co najmniej 30 lektur przeczytają uczniowie od czwartej do ósmej klasy szkoły podstawowej. Lektury obowiązkowe dopełnione są lekturami uzupełniającymi. W każdym roku szkolnym uczniowie będą musieli przeczytać dwie z obszernego spisu dodatkowych treści. Łącznie w szkole podstawowej uczeń powinien więc przeczytać 40 lektur.
Lista lektur znajduje się tutaj
6. Co z testem po szkole podstawowej?
Testu po szóstej klasie nie będzie. Po ósmej klasie pojawi się natomiast nowy egzamin ósmoklasisty – pierwszy odbędzie się w roku szkolnym 2018/2019, a będą go zdawali uczniowie, którzy w tym roku rozpoczynają siódmą klasę. W trzech najbliższych latach egzamin będzie składał się z trzech części (język polski, język obcy nowożytny, matematyka) , później z czterech (dojdzie jeden z przedmiotów do wyboru: fizyka, historia, biologia, chemia lub geografia) .
7. Czy test zdecyduje o przyjęciu do szkoły średniej?
Tak. Test będzie spełniał takie same zadania, jak dziś egzamin gimnazjalny. Zresztą egzamin gimnazjalny utrzyma się jeszcze przez dwa lata, a na jego podstawie uczniowie będą rekrutowani do szkoły średniej.
8. Czy w ostatniej klasie gimnazjum w 2019 roku można nie zdać?
Tak. Gdyby uczniowi ostatniego rocznika gimnazjum powinęła się noga, ustawa przewiduje, by w kolejnym roku szkolnym powtarzał klasę w zreformowanej szkole podstawowej.
9. Czy uczniowie po gimnazjum i po szkole podstawowej spotkają się w jednej klasie szkoły średniej?
Nie. W roku szkolnym 2019/2020 w jednej szkole spotkają się dwie grupy uczniów – absolwenci gimnazjum i absolwenci szkoły podstawowej. Będą miały oddzielną rekrutację. Obie grupy uczniów będą realizowały odrębne programy nauczania, nie ma możliwości, aby spotkały się w tej samej klasie.
10. Czy przewiduje się oddzielne matury?
Tak. Uczniowie, którzy szli „starym trybem“, będą zdawać maturę w takiej formie, jak obecnie. Dopiero dla tych, którzy ukończą osiem klas szkoły podstawowej, przewidziana jest nowa matura.
Opr. Łukasz Szpyrka

Continue reading...