Start Polish — mix Ceny autostrad w Europie

Ceny autostrad w Europie

298
0
TEILEN

Niemcy, Holandia, Szwecja, Wielka Brytania… Unia Europejska zabiega o ujednolicenie w krajach członkowskich elektronicznego systemu poboru opłat drogowych od samochodów ciężarowych. Podobne ujednolicenie zaleca przy mycie od właścicieli
Niestety, w większości krajów UE korzystanie z autostrad, części dróg ekspresowych i tuneli przez samochody osobowe jest płatne. To element polityki fiskalnej, zakładającej z jednej strony pozyskiwanie środków na ich utrzymanie, a z drugiej – zmuszanie do refleksji, czy należy jechać własnym autem i tym właśnie odcinkiem.
Jest to zresztą zgodne z ogólnym założeniem polityki transportowej UE, promującej wśród członków dwie zasady: „płaci użytkujący” oraz „płaci zanieczyszczający”. Ta druga zasada stosuje się tylko wobec samochodów ciężarowych (stawki opłat rosną wraz z wyższą kategorią emisji spalin, co określają normy EURO) .
Różne są natomiast metody i formy tych płatności: winietowy tradycyjny lub elektroniczny, ręczny na bramkach lub przez systemy elektroniczne.
Ale najbardziej opłaty w Europie różnią stawkami.
Poniżej przedstawiamy te informacje, dodając też przykłady średnich cen paliw na stacjach benzynowych.
W zestawieniu tym skorzystaliśmy z danych m.in. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Polskiego Związku Motorowego (Travel) , DKV i agencji Bloomberg.
Są kraje, które nie zbierają jeszcze opłat. Lista ta jednak może się skrócić.
W pewnością wypadną z niej Niemcy. W grudniu 2016 rok rząd tego kraju porozumiał się z Komisją Europejską w sprawie wprowadzenia opłat za użytkowanie autostrad przez kierowców samochodów osobowych. Berlin ma zmienić tak prawo, by nie dyskryminowało obcokrajowców (w pierwotnej wersji, rząd zakładał rekompensatę w formie obniżenia podatku od pojazdów, z czego mogliby korzystać tylko kierowcy niemieccy) .
Gra idzie o niebagatelne pieniądze. Zgodnie z wyliczeniami niemieckiego rządu, wpływy do budżetu z tytułu myta od aut osobowych wyniosą 500 mln euro rocznie.
W kilku krajach europejskich do poboru opłat stosuje winiety. Płacimy raz i możemy poruszać się po całej sieci autostrad przez określoną liczbę dni. Zwykle tak obliczone wobec jadących na urlop (7 dni, 30 dni, itp.) , że trzeba w drodze powrotnej wykupić drugą. Winiety mają postać naklejki, które trzeba przyczepić obowiązkowo (do kontroli) na przedniej szybie lub postać potwierdzenia elektronicznego uiszczenia opłaty (winieta elektroniczna, wcześniej opłacona) .

Continue reading...