W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się w niedzielę Międzynarodowa Konferencja „Pamięć i Nadzieja”. Spotkanie było poświęcone postawom Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.
W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się w niedzielę Międzynarodowa Konferencja „Pamięć i Nadzieja”. Spotkanie było poświęcone postawom Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.
Kaplica pamięci w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II to szczególne miejsce.
W kaplicy znajduje się 1170 nazwisk tych, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów w czasie drugie wojny światowej. Dziś w tym szczególnym miejscu odbyła się międzynarodowa konferencji „Pamięć i Nadzieja” poświęcona postawom Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.
Specjalny list do uczestników skierował Prezydent RP Andrzej Duda.
Dzięki takim konferencjom świat może poznać prawdę o swoich bohaterach – mówiła premier Beata Szydło.
Społeczny obraz pomocy, jakiej Polacy udzieli Żydom jest wciąż zafałszowany. To doprowadziło do wielu manipulacji. Temu zjawisku trzeba przeciwdziałać – podkreślał w liście do uczestników konferencji prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Specjalne przesłanie skierował do zebranych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.
Wielkim heroizmem w niesieniu pomocy Żydom wykazały się siostry Franciszkanki Maryi. Siostry uratowały ponad 750 dzieci.
Podczas koreferenci nie zabrakło poruszających świadectw.
To świadectwo Pana Jerzego. Życie siostrom Franciszkankom Maryi zawdzięcza także pani Anna. Do przyklasztornego sierocińca przygarnęła ją siostra Celina Kędzierska.
Niech to miejsce pokazuje jak wiele nas łączy i prowadzi do wspólnego dialogu – mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Jesteśmy tu by dziękować i budować relacje – podkreślał wiceprzewodniczący Knesetu Yehiel Hilik Bar.
Musimy mówić wprost kto odpowiada za tę zbrodnię i wystrzegać się zakłamanej semantyki – podkreślał wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
O konieczności wspólnej walki z ekstremizmem na świecie mówił minister ds. komunikacji Izraela Ayoob Kara.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak – podkreślał, że naszym wspólnym obowiązkiem jest mówienie o prawdy o historii. Zwrócił uwagę, że budując kaplicę o. TR wykonał funkcję państwa polskiego.
Izrael i Polska powinny rozpalić płomień na świecie dzieląc się przesłaniem pokoju – podkreślał Rabin Dov Lipman, były członek parlamentu Izraela
Wdzięczności nie krył także Naczelny Rabin Rady Religijnej regionu Gush Etzion Raphael Ashley Ostroff.
Zwieńczeniem konferencji była modlitwa w języku Polskim i hebrajskim.
Ta pamięć jest bardzo ważna. Jak podkreślał św. Jan Paweł II naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.
TV Trwam News/RIRM