Działanie Systemu Rejestrów Państwowych, Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) oraz platformy ePUAP zostało przywrócone. Obsługa w urzędach może…
Działanie Systemu Rejestrów Państwowych, Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) oraz platformy ePUAP zostało przywrócone. Obsługa w urzędach może być prowadzona normalnie – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.
Awaria informatyczna w urzędach w całym kraju trwała od godzin porannych. Nie działał System Rejestracji Państwowych, CEPiK oraz ePUAP. Nad przywróceniem sytemu pracował sztab kryzysowy. Pierwsze informacje o problemach w urzędach dostaliśmy na Kontakt24. Jak po godzinie 13.00 podało na Twitterze Ministerstwo Cyfryzacji „działanie SRP, CEPiK oraz platformy ePUAP zostało przywrócone“. „Oznacza to, że obsługa w urzędach może być prowadzona normalnie. Nadal trwają prace na przywróceniem działania e-usług oraz stron www: Pz.gov.pl, Epuap.gov.pl oraz Cepik.gov.pl“ – czytamy w komunikacie MC. Jak wyjaśniał we wtorek rano w rozmowie z tvn24bis.pl Karol Manys, rzecznik resortu cyfryzacji, awaria miała charakter ogólnopolski. – Za wcześnie mówić o jej przyczynach – tłumaczył wówczas. Manys podkreślał, że w Centralnym Ośrodku Informatyki, który odpowiada za te systemy, powołano sztab kryzysowy, którego zadaniem było możliwie jak najszybsze przywrócenie wszystkich funkcjonalności. Rozczarowania z powodu awarii nie kryły osoby, które wybrały się dziś rano do urzędów. Na pytanie reportera TVN24 jedna z kobiet przyznała, że nie udało jej się załatwić sprawy w białostockim urzędzie miasta. – Urzędnicy sami nie wiedzieli o awarii. To się zdarza. Nie daj Boże, aby to hakerzy. Ja bym ich udusiła – powiedziała. Inny mężczyzna stwierdził, że cała sytuacja jest „śmieszna“. – To paranoja. (Urzędnicy – red.) siedzą na stanowiskach, nie wiadomo po co – dodał. System Rejestrów Państwowych (SRP) to centralna baza danych, która łączy najważniejsze ewidencje, m.in. Rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych oraz Rejestr Stanu Cywilnego. SRP wykorzystywany jest przez urzędy miast i gmin oraz urzędy stanu cywilnego przy załatwianiu spraw dotyczących m.in. dowodów osobistych, meldunków, aktów stanu cywilnego (czyli aktów: urodzenia, małżeństwa, zgonu). Celem powstałego w 2015 roku systemu było usprawnienie usług świadczonych przez administrację i znaczące obniżenie kosztów utrzymania rejestrów oraz kosztów społecznych. W efekcie obywatele mieli już nie przenosić informacji oraz dokumentów między urzędami, aby załatwić swoje sprawunki. Z kolei ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) to ogólnopolska platforma teleinformatyczna, która umożliwia komunikację obywateli i przedsiębiorców z podmiotami publicznymi. Pozwala też komunikować się podmiotom administracji publicznej pomiędzy sobą. Z kolei obywatel.gov.pl to serwis z informacjami o usługach, które państwo świadczy obywatelom.