Start Polish — mix Kogeneracja – przyszłość polskiej energetyki. Wreszcie coś się ruszyło

Kogeneracja – przyszłość polskiej energetyki. Wreszcie coś się ruszyło

138
0
TEILEN

Każdy zna bajkę o zającu wśród serdecznych przyjaciół; pamiętamy, co mu się przydarzyło… Od lat słyszymy, że wszyscy są przyjaciółmi ciepłownictwa, a kogeneracja to przyszłość polskiej energetyki. Dotychczas na deklaracjach się kończyło..
Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Ministerstwa Energii, już wkrótce część wątpliwości dotyczących przyszłości ciepłownictwa zniknie. Jesienią 2018 r. powinniśmy bowiem poznać ostateczny kształt systemu wsparcia dla kogeneracji, który ma wejść w życie od początku 2019 r. (obecny system przestanie obowiązywać z końcem 2018 r.). Przedstawiono już wstępne założenia nowego systemu wsparcia – spotkały się z pozytywnym odbiorem w branży. – To krok we właściwym kierunku, potrzebny dla promocji technologii bardziej przyjaznych środowisku – mówi Alexandre Farion, członek zarządu i dyrektor handlowy Grupy Veolia w Polsce.
Przypomina, że kogeneracja jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów wytwarzania energii. Elektrociepłownie z tej samej puli paliwa potrafią wyprodukować znacznie więcej energii niż elektrownie.
– Źródła kogeneracyjne, by mogły się skutecznie rozwijać, wymagają systemowego, średniookresowego wsparcia. Mam nadzieję, że zaproponowane rozwiązania wystarczą, żeby wyzwolić inwestycje na szeroką skalę w tę technologię. Jeżeli tak się jednak nie stanie, bardzo możliwe, że będą potrzebne dodatkowe mechanizmy zachęty – dodaje Farion.
Nowy „układ wsparcia“ kogeneracji ma być oparty na systemie aukcyjnym i dedykowany kogeneracji gazowej. O roli wysokosprawnej kogeneracji w systemie przekonuje fakt, że jest ona rozwiązaniem, które pozwala dostosować zapotrzebowanie na energię do lokalnych potrzeb.
Branża ciepłownicza postuluje także inną, ważną zmianę prawną, która powinna przyczynić się do rozwoju tego sektora, a jednocześnie doprowadzić do ograniczenia problemu smogu – czyli obowiązek przyłączenia do sieci ciepłowniczej nowych budynków, jeśli oczywiście jest to możliwe.
Więcej o wyzwaniach stojących przed polskim ciepłownictwem w dalszej części artykułu.

Continue reading...