Start Polish — mix Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Samorządowcy czują się oszukani

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Samorządowcy czują się oszukani

255
0
TEILEN

W Polsce trudno o bardziej niepewną sferę inwestycyjną niż energia odnawialna. Nowelizacja goni nowelizację, a to nie sprzyja realizacji projektów. Najnowsze zmiany w przepisach z ulgą przyjęli inwestorzy. Jednak to, co cieszy biznes, martw
Jedną ze zmian jest usunięcie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących sposobu opodatkowania wiatraków podatkiem od nieruchomości.
Do tej pory przepisy pozwalały na obłożenie tym podatkiem zarówno części budowlanej, jak i technicznej wiatraka. Były jednak na tyle niejasne, że gminy w różny sposób interpretowały prawo i w rezultacie w niektórych gminach podatek był wyższy, a w innych niższy.
Znowelizowana ustawa zakłada ujednolicenie przepisów wstecznie, od 1 stycznia 2018 r. w brzmieniu bardziej korzystnym dla podatnika – opodatkowana ma być tylko część budowlana. Ten zapis może zmusić gminy do oddawania pobranych podatków od turbin wiatrowych.
W rozmowie z PortalSamorządowy.pl wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej (SGPEO), podkreśla, że od 2016 r. samorządy zainteresowane OZE walczą o jednolite otoczenie prawne.
– Przekonywano nas, że będą uwzględniane nasze uwagi – zapewnia i na dowód pokazuje szereg dokumentów, które obrazują zaangażowanie stowarzyszenia. Daty na pismach mówią same za siebie.
Newralgiczne w całym procesie wydają się miesiące styczeń i kwiecień br., kiedy na obrady parlamentu trafia wspomniana nowelizacja.
Wójt Kuliński akcentuje, że już wtedy zaczęto podnosić alarm. Po tym, jak projekt utknął w Sejmie, wystosowano listy do najważniejszych instytucji w kraju. W liście z 25 kwietnia do prezydenta Andrzeja Dudy, do polskiego rządu, Sejmu i Senatu można było przeczytać:

Continue reading...