Przed kościołem św. Anny w Warszawie rozpoczęło się przed południem obywatelskie zgromadzenie narodowe, w którym biorą udział m.in. posłowie opozycji i ruchów społecznych. Głównym tematem są zmiany w sądownictwie.
Obywatelskie zgromadzenie narodowe zorganizowano w sąsiedztwie pl. Zamkowego, na którym odbywają się oficjalne uroczystości związane z obchodami 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej.
„Uważamy, że Zgromadzenia Narodowe, które odbywa się w namiocie za milion złotych, nijak się ma do świętowania 550-lecia polskiego parlamentaryzmu. Uważamy, że dzisiaj w ogóle trzeba się spotykać z obywatelami, obywatelkami. Trzeba po prostu z nimi rozmawiać, a nie w swoim własnym gronie świętować coś, co w od trzech lat naprawdę w Polsce nie istnieje“ – powiedziała na briefingu prasowym przed rozpoczęciem zgromadzenia Joanna Scheuring-Wielgus z koła poselskiego Liberalno-Społeczni.
Gośćmi zgromadzenia obywatelskiego byli m.in. muzyk Zbigniew Hołdys, wicenaczelny „Gazety Wyborczej“ Jarosław Kurski, prof. Monika Płatek z UW, paraolimpijka Karolina Hamer, Iwona i Jakub Hartwichowie, a także Marta Lempart ze Strajku Kobiet i Paweł Kasprzak z ruchu Obywatele RP.
Spotkanie odbywało się w formie trzyminutowych rozmów z uczestnikami zgromadzenia. Każdy chętny mógł także napisać „życzenia dla Polski“.
Uczestnicy mieli ze sobą transparenty z napisami: „Nie świętuj wolności, gdy łamiesz jej kości!!!“, „550 lat… i na nic“, „PiSowski parlament świętuje ZAMĘT!“, czy „Niepełnosprawność dotyczy każdego z nas“.
Gdy trwało zgromadzenie obywatelskie, na oficjalne obchody organizowane na Zamku Królewskim przyjechał Stanisław Piotrowicz (PiS). Manifestujący krzyczeli w jego kierunku „precz z komuną“, słychać było także buczenie.
Wcześniej lider ruchu Obywatele RP Paweł Kasprzak mówił, że głównym tematem piątkowego zgromadzenia obywatelskiego będzie obrona polskich sądów .
„Widać dzisiaj, po galopadzie legislacyjnej i po decyzjach władzy, że PiS wie, jaki będzie werdykt Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, i zamierza przed nim zdążyć, rozpędzając się nieprzytomnie i tracąc kontrolę nad własnymi zachowaniami. Te barierki to jest symbol tej determinacji władzy i tego pośpiechu“ – ocenił.
Z kolei Jakub Hartwich powiedział, że kolejnym tego przykładem „jest dzisiejsza komisja regulaminowa, na którą Prawo i Sprawiedliwości nie chce nas wpuścić, nie mamy zgody. Zabierany jest nam głos, nie możemy walczyć o swoje godne życie, bronić praw osób niepełnosprawnych u nas w kraju“ – powiedział.
W piątek sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych zajmie się „dokonaniem oceny i wyjaśnieniem okoliczności przebiegu 40-dniowego protestu osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich w Sejmie RP“.
Na posiedzenie komisji poseł Joanna Scheuring-Wielgus zaprosiła Iwonę Hartwich, Jakuba Hartwicha i Anetę Rzepkę. Kancelaria Sejmu poinformowała jednak, że przewodniczący komisji nie wyraził zgody na uczestnictwo w posiedzeniu osób, które nie są posłami.
W piątek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się Zgromadzenie Narodowe dla uczczenia 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczpospolitej. Data Zgromadzenia nie jest przypadkowa. 550 lat temu – 13 lipca 1468 r. – odbył się sejmik generalny w Kole, który stanowił preludium pierwszego w polskiej historii dwuizbowego sejmu walnego zwołanego w Piotrkowie 9 października 1468 r. Uroczyste obchody będą okazją do podkreślenia długiej tradycji polskiego parlamentu.