Start Polish — mix Nowy Przemysł Expo: jak wykorzystać nowe technologie w rozwoju polskich firm

Nowy Przemysł Expo: jak wykorzystać nowe technologie w rozwoju polskich firm

212
0
TEILEN

Polski przemysł musi odnaleźć się w świecie cyfrowej rewolucji. To proces, którego istotą jest wymiana informacji i zarządzanie danymi. Jednocześnie wiedza o procesach i trendach, konkretnych technologiach i rozwiązaniach staje się niezbędn
Hasło Przemysł 4.0 podbija wyobraźnię przedsiębiorców i menedżerów – także w Polsce. Polski biznes jest zainteresowany zmianami, otwarty na to, co nowe, jednak nie zawsze w polskich realiach czuje się przygotowany do wprowadzania tych rozwiązań. W wielu przypadkach to nie brak środków jest największą przeszkodą w inwestycjach w innowacje, technologie, nowoczesność. Często brakuje praktycznej wiedzy, jakie rozwiązania mogą wynieść firmę na wyższy poziom – tam, gdzie będzie mogła konkurować z awangardą światowego przemysłu.
Robotyzacja i automatyzacja błyskawicznie zmieniają modele produkcji, ale także relacje na rynku. Fabryki przyszłości, wbrew obiegowej nazwie, już działają. Na ich budowę “od zera” stać tylko potentatów swoich branż, ale rozwiązania z dziedziny Internetu rzeczy, przetwarzania wielkich ilości danych (Big Data), sztucznej inteligencji czy prototypowania z wykorzystaniem druku 3 D są już szeroko stosowane w produkcji i biznesie. Cyfrowa zmiana wchodzi do firm szeroko, obejmując całość ich działań, lub “domenowo” i etapowo. Ważne, że rozwiązania spod znaku Industry 4.0 już przynoszą konkretne biznesowe korzyści, pozwalają skutecznie konkurować z silniejszymi. Liczba robotów przemysłowych na 10 tys. zatrudnionych wynosi w Polsce 32 przy europejskiej średniej 99. Na rozwiązania teleinformatyczne i innowacyjność wydajemy coraz więcej, ale wciąż niewiele. Wydatki biznesu na B+R stanowią jedynie 0,6 proc. PKB (średnia UE to 1,3 proc.). Nakłady na badania i rozwój w Polsce to niecały 1 procent PKB (2016 r.) przy niemieckim poziomie 2,94 proc. Owszem, liczby nie mówią wszystkiego o przeobrażeniach polskiego przemysłu. Wiemy jednak, że wciąż konkuruje on przede wszystkim ceną, relatywnie tanią siłą roboczą i umiejętnością elastycznego dopasowania się do zmienności współczesnego rynku i klienta. Na tej bazie można myśleć o biznesowym dziś, ale nie o jutrze. Niektóre wschodzące gospodarki Europy i Azji oferują tańsze zasoby pracy, zmienia się dostępność kadr na polskim rynku, uzyskiwanie wyższych marż wymaga m.in. zaawansowania produktu, wytwarzania krótszych dedykowanych partii, stosowania zaawansowanych narzędzi komunikowania się z rynkiem.

Continue reading...