Start Polish — mix Wybory samorządowe, II tura. PKW podała frekwencję na godzinę 12:00

Wybory samorządowe, II tura. PKW podała frekwencję na godzinę 12:00

460
0
TEILEN

W całej Polsce do godziny 12:00 do urn poszło 15,61 proc. uprawnionych. W II turze rozstrzygną się losy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 649…
W niedzielę 4 listopada od godziny 7:00 trwa II tura wyborów samorządowych. Głosy oddawać można do 21:00. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że do godziny 12:00 do urn poszło 15,61 proc. uprawnionych do obywateli. Największą frekwencję odnotowano w województwach: lubelskim (18,12 proc.), podlaskim (18,34 proc.) i podkarpackim (18,51 proc.). Komenda Główna Policji donosi, że do tej pory w całej Polsce odnotowano ponad 60 „incydentów związanych z wyborami”. Sędzia Wiesław Błuś z PKW przekazał z kolei, że do 11:30 zanotowano 76 zdarzeń, które „można powiązać z trwającymi wyborami” – m.in. agitacji i niszczenia ogłoszeń wyborczych.
W II turze wyborów na kartach do głosowania pojawią się nazwiska tylko dwóch kandydatów. wyborca musi postawić znak „X” w kratce obok wybranego kandydata. Brak znaku „X” albo znak „X” postawiony obok kratki będzie nieważny. Na dole karty do głosowania będzie się znajdować specjalna instrukcja, mówiąca o tym, jak głosować. W niektórych przypadkach na karcie do głosowania może się pojawić tylko jedno nazwisko (gdy kandydat zrezygnuje bądź utraci prawo wyborcze). Wówczas wyborca musi postawić znak „X” w kratce obok słowa „TAK” lub „NIE”.
4 listopada 2018 roku po raz kolejny Polacy będą mieli okazję zagłosować w wyborach samorządowych. W 649 gminach i miastach odbędzie się druga tura wyborów. Oznacza to, że w pierwszej turze nikt ze startujących w tych miejscach kandydatów nie otrzymał więcej niż 50 proc. głosów. Jeśli w II turze kandydaci uzyskają jednakową liczbę głosów, wygrywa ten, który w większej liczbie obwodów do głosowania uzyskał więcej głosów niż drugi kandydat. Jeśli liczba obwodów będzie równa – o tym, kto zostanie wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta zdecyduje losowanie przeprowadzane przez gminną komisję wyborczą. Lokale wyborcze w niedzielę będą otwarte od 7 do 21. Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie zabronione jest agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zapraszamy na wieczór wyborczy we wprost.pl, w niedzielę od 20:45.
Czytaj także: II tura wyborów samorządowych. Cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju

Continue reading...