Start Polish — mix Koronacja w Boże Narodzenie

Koronacja w Boże Narodzenie

236
0
TEILEN

Koronacja w Boże Narodzenie – We wczesnym średniowieczu Boże Narodzenie często było dniem koronacji nowego króla. W historii Polski tego dnia koronowano Mieszka II i Bolesława Śmiałego. Czy uroczystości koronacyjne, połączone ze świętami, zamieniały się w huczne wydarzenia?
We wczesnym średniowieczu Boże Narodzenie często było dniem koronacji nowego króla. W historii Polski tego dnia koronowano Mieszka II i Bolesława Śmiałego. Czy uroczystości koronacyjne, połączone ze świętami, zamieniały się w huczne wydarzenia?
Zdjęcie
Portret Bolesława Śmiałego z Katedry Gnieźnieńskiej / Roman Koszowski / Foto Gosc / Agencja FORUM
Oczywiście data koronacji nowego króla nie była ustalana wyłącznie na ten dzień. Decydowała o tym przede wszystkim data śmierci jego poprzednika. Trudno wymagać, by z koronacją czekano np. od kwietnia do grudnia. Jeśli jednak poprzedni król zmarł w okolicach listopada/grudnia, wówczas często koronacja miała miejsce właśnie w Boże Narodzenie. Świadczą o tym przykłady nie tylko z Polski, ale też ze świata.
Swoistą tradycję zapoczątkował jeden z najwybitniejszych władców Europy – Karol Wielki, od którego imienia pochodzi zresztą w języku polskim słowo „król“. Karol Wielki, który tworzył zupełnie nowe imperium, chciał mu dodać boskiej mocy. Z rąk samego papieża Leona III, w Boże Narodzenie 800 roku, uzyskał tytuł świętego cesarza rzymskiego.
Tego samego dnia koronowano m.in. Karola II Łysego, syna Ludwika Pobożnego (zmarł w czerwcu) i wnuka Karola Wielkiego. Również Stefan I został koronowany na króla Węgier 25 grudnia, a wcześniej, znany m.

Continue reading...