Start Polish — mix Sejm: Burzliwa debata w sprawie rekompensaty m.in. dla TVP

Sejm: Burzliwa debata w sprawie rekompensaty m.in. dla TVP

236
0
TEILEN

Sejm: Burzliwa debata w sprawie rekompensaty m.in. dla TVP – Kluby PO-KO, PSL-UED i N. opowiedziały się przeciw projektowi noweli ustawy o opłatach abonamentowych, którego pierwsze czytanie odbyło się w nocy ze środy na czwartek w Sejmie. Projekt zakłada rekompensatę w wysokości 1 mld 260 mln zł dla
Kluby PO-KO, PSL-UED i N. opowiedziały się przeciw projektowi noweli ustawy o opłatach abonamentowych, którego pierwsze czytanie odbyło się w nocy ze środy na czwartek w Sejmie. Projekt zakłada rekompensatę w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej tv i radia z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych.
Zdjęcie
Jacek Protasiewicz / Paweł Wisniewski / East News
Mimo sprzeciwu partii opozycyjnych, projekt nie został odrzucony w pierwszym czytaniu. Tym samym został skierowany do Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Podczas pierwszego czytania projektu autorstwa grupy posłów w PiS posłanka tej partii Barbara Bubula przypomniała, że zwolnionych z opłat abonamentowych „jest ponad 3,5 mln abonentów na blisko 14 milionów gospodarstw domowych, które taki abonament powinny uiszczać“.
„Zwolnienia są ustawowe, a więc to ustawodawca ma obowiązek wskazać inne źródła finansowania misji publicznej, tak się dzieje w każdym cywilizowanym kraju i tak dzieje się w Polsce, w wielu innych dziedzinach życia i od półtora roku, tak działo się również w dziedzinie radiofonii i telewizji“ – zaznaczyła.
Dodała, że jest jeszcze jeden powód do przyjęcia ustawy, dający mediom narodowym należne im środki publiczne – wskazała, że chodzi o ustawę określającą i doprecyzowującą tzw. kartę powinności mediów publicznych. Ustawa ta, jak mówiła, „sprecyzowała pojęcie misji publicznej, ale i sformułowała zasadę zamawiania przez państwo określonych usług i programów w formie karty powinności, czyli dokładnego wyliczenia gatunków i treści oczekiwanych w mediach publicznych ze względu na dobro wspólne“.
Posłanka PiS wskazała, że karta powinności przyjmowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji określa w perspektywie 5-letniej co konkretnie zostanie wyprodukowane i zaprezentowane widzom i słuchaczom w zakresie realizowania misji. „Niniejsza ustawa stanowi zaledwie część koniecznych zasad finansowania, które umożliwią sporządzenie przez Telewizję Polską i Polskie Radio listy kosztów, takich planowanych audycji i programów. Niniejsza ustawa rekompensuje 2-letni ubytek abonamentowy, jeśli chcemy, by karta powinności odpowiadała celom, określonym w ustawie, to mamy za sobą dopiero 2/5 drogi w zakresie tego finansowania“ – zaznaczyła Bubula.

Continue reading...