Start Polish — mix Zmowa na rynku fitness?

Zmowa na rynku fitness?

253
0
TEILEN

Coraz mniej miejsca do działania pozostaje dla rywali operatora pakietów sportowych Multisport. Prezes UOKiK podejrzewa nieprawidłowości, ale na wynik postępowania przyjdzie jeszcze poczekać
Postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie ewentualnego kartelu stworzonego przez największe sieci fitness i operatora pakietów Multisport trwa od ubiegłego roku. Zostało wszczęte, bo urząd podejrzewał zawarcie zmowy w celu wyeliminowania OK System i innych firm z klubów, nad którymi kontrolę przejął Benefit Systems. Urząd antymonopolowy sprawdza, czy kluby fitness nie podzieliły między sobą rynku tak, że wspólnie ustaliły, w których regionach działają. Postępowania miało potrwać do końca kwietnia tego roku. Obecnie UOKiK nie chce deklarować, kiedy zostanie zamknięte.
UOKiK bada
– Urząd analizuje zasadność ewentualnego przedstawienia stronom postępowania „szczegółowego uzasadnienia zarzutów”. Jest to dokument zawierający opis zastrzeżeń urzędu, wykorzystywany w celu zasygnalizowania zamiaru wydania decyzji stwierdzającej naruszenie reguł konkurencji oraz ewentualnego zamiaru nałożenia kar pieniężnych – wyjaśnia Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK. Za takie naruszenie zasad prawa konkurencji w grę wchodzi 2 mln zł grzywny dla menedżerów firm. Spółki mogą dostać sankcję w wysokości 10 proc. ich obrotu.
Przeciągające się postępowanie nie jest na rękę nikomu, ani firmom, którym stawiane są zarzuty, ani tym bardziej konkurencji, której w obecnych realiach coraz trudniej wywalczyć dla siebie miejsce na rynku.
Prawnicy tłumaczą, że czas jest potrzebny, bo rynek fitness nie był do tej pory przedmiotem szerszego zainteresowania ze strony UOKiK. – Dlatego można spodziewać się, że organ prowadzi, a być może już to zrobił, dokładną i szeroką analizę rynku, udziałów rynkowych uczestników czy też relacji handlowych między różnymi podmiotami – tłumaczy Przemysław Rybicki, radca prawny w kancelarii Affre i Wspólnicy.
Problemem może być brak dokładnych danych o tym jak wygląda polski rynek klubów fitness, przez co faktycznie trudno ustalić, czy Benefit Systems ma pozycję dominującą, czy nie.
Czekając na werdykt
Patrząc na rynek przez pryzmat jedynego dostępnego źródła, czyli raportów firmy doradczej Deloitte, Benefit Systems ma zaledwie kilka procent udziałów. Z opracowania wynika bowiem, że według szacunków w 2017 r. w Polsce było 2,6 tys. klubów, do których uczęszczało 2,9 mln klientów. Ich przychody wyniosły 3,71 mld zł, czyli o 0,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak według OK System obraz przedstawiany przez Deloitte nie jest pełny z powodu braku definicji klubu fitness. – Jeśli uznamy, że w tej kategorii mieszczą się obiekty o powierzchni powyżej 1000 mkw. z parkingiem, oferujące szeroki zakres zajęć i treningów, to takich mamy w Polsce ok. 600, z których jedna trzecia należy do Benefit Systems. A trzeba powiedzieć, że z takich klubów korzysta ponad 50 proc. klientów — mówi Aleksandra Tokarewicz, prezes OK System.
Z komunikatu prasowego UOKiK wynika, że organ ten poddał już pod wątpliwość definicję rynku, prezentowaną przez uczestników postępowania. Było to w 2017 r., przy okazji próby przejęcia sieci klubów Calypso Fitness przez Benefit Systems.
– Przy tego typu transakcjach uczestnicy zwykle prezentują szerokie definicje rynków, które mają pozwolić na zmniejszenie ich własnych udziałów rynkowych. Im bowiem mniejsze udziały rynkowe, tym mniejsze ryzyko, że transakcja zostanie za-blokowana. Zakładam, że podobne przeciąganie liny może mieć miejsce w obecnym postępowaniu prowadzonym przez prezesa UOKiK – mówi Przemysław Rybicki.
We wspomnianym postępowaniu Urząd dostrzegł pewne nieprawidłowości, uznając, że w wyniku połączenia Calypso Fitness i Benefit Systems może dojść do „istotnego ograniczenia konkurencji na rynku pakietów usług sportowo-rekreacyjnych oferowanych pracodawcom”.
Ostatecznie Benefit System wycofał wniosek o przejęcie.
Konkurencja największego gracza rynkowego ma nadzieję, że i tym razem zapadnie korzystny dla niej werdykt. Nie ma bowiem wątpliwości, że Benefit Systems świadomie ogranicza dostęp do rynku, by wyeliminować rywali i zostać jedynym graczem.

Continue reading...