Projekt nowelizacji dotyczącej matur w Sejmie – fakty.interia.pl – W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy dotyczący przeprowadzenia matur. PiS złożyło wniosek o niezwłoczne przejście do drugiego czytania projektu noweli
W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy dotyczący przeprowadzenia matur. PiS złożyło wniosek o niezwłoczne przejście do drugiego czytania projektu noweli prawa oświatowego, bez odsyłania do komisji.
Zdjęcie
Zdj. ilustracyjne/Piotr Molecki /East News
Zgodnie z projektem, gdy rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący.
Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe został przyjęty w środę przez rząd i tego samego dnia skierowany do Sejmu. „Państwo polskie musi zagwarantować to, że w każdej, bez wyjątku, polskiej średniej szkole, każdy tegoroczny maturzysta będzie mógł przystąpić do matury w terminie“ – podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.
Egzaminy maturalne mają rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, rady pedagogiczne – w tym rady pedagogiczne klasyfikacyjne – podejmują uchwały zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy jej członków.
Projekt nowelizacji przedstawia w Sejmie szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
Zgodnie z rozpatrywanym projektem w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach – organowi prowadzącemu, w tym samorządom, które wyznaczą nauczyciela do przeprowadzenia kwalifikacji.