Start Polish — mix Europejskie organizacje sędziów pozywają decyzję ws. KPO dla Polski

Europejskie organizacje sędziów pozywają decyzję ws. KPO dla Polski

125
0
TEILEN

‚Warunki nie zostały spełnione i wątpliwe jest zapewnienie niezależności sądów i niezawisłości sędziów w Polsce‘ – to zdanie czterech największych europejskich organizacji sędziów. Stowarzyszenia zaskarżyły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję Rady Unii Europejskiej w sprawie akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych, Europejskie Stowarzyszenie Sędziów, Europejscy Sędziowie dla Demokracji i Wolności oraz Sędziowie dla Sędziów – członkowie tych europejskich organizacji zakwestionowali nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. zlikwidowała Izbę Dyscyplinarną SN. Nowe przepisy prawa miały zagwarantować przywrócenie niezależności sędziów i niezawisłości wymiaru sądownictwa, co jest warunkiem koniecznym do tego, by Polska dostała fundusze w ramach Krajowego Planu Odbudowy. 
REKLAMA

Skarga do TSUE ws. akceptacji polskiego KPO
Zdaniem europejskich stowarzyszeń sędziów – ustawa nie spełnia tych warunków. Stąd pozew do TSUE i deklaracja, że celem organizacji jest niedopuszczenie do wypłaty Polsce pieniędzy, dopóki nie wykona wyroku europejskiego trybunału i nie zreformuje wymiaru sprawiedliwości.
Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo KPO zostało zaakceptowane i co dalej?

Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Warszawa zareaguje w sposób „standardowy“ – podaje RMF FM. Müller wyjaśnił, że Polska ustosunkuje się na piśmie do zastrzeżeń i wątpliwości europejskich sędziów. Temat skargi europejskich sędziów ma być jednym z tematów rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Francji Emmanuela Macrona. W poniedziałek szef polskiego rządu złoży wizytę w Paryżu.
Akceptacja polskiego KPO zaskarżona do TSUE
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym weszła w życie 15 lipca br.

Continue reading...