Start Polish — mix Jest szansa na kres podwyżek oprocentowania Gazeta Bankowa

Jest szansa na kres podwyżek oprocentowania Gazeta Bankowa

149
0
TEILEN

Stopy procentowe w Polsce mogą jeszcze trochę wzrosnąć, albo pozostaną na dotychczasowym poziomie – sugeruje prezes NBP prof. Adam Glapiński w wywiadzie.
Stopy procentowe w Polsce mogą jeszcze trochę wzrosnąć, albo pozostaną na dotychczasowym poziomie – sugeruje prezes NBP prof. Adam Glapiński w wywiadzie. Dla posiadaczy złotowych kredytów mieszkaniowych może to już oznaczać brak podwyżek rat, ale dla oszczędzających koniec walki o ich względy.
Najbliższe posiedzenie RPP (7 września) przyniesie rozstrzygnięcia bardzo ważne z punktu widzenia portfeli milionów Polaków. Przewodniczący wspomnianego gremium sugeruje, że na wrześniowym spotkaniu na stole są przede wszystkim dwa rozwiązania – podwyżka stóp procentowych o skromne 25 punktów bazowych albo brak zmiany kosztu pieniądza w gospodarce. Jeśli faktycznie Rada podejmie jedną z tych decyzji, to w sumie obie będą dla zadłużonych co najmniej umiarkowanie pozytywne.
Czemu? Jeśli RPP nie podniesie stóp procentowych, to jest szansa, że tym samym zakończony zostanie aktualny cykl podwyżek. Z realizacji tego scenariusza kredytobiorcy powinni być najbardziej zadowoleni. Oznaczać mógłby on bowiem spadek stawek WIBOR, od których zależy oprocentowanie większości kredytów w Polsce. Spójrzmy na szczegóły. WIBOR 3M był 29 sierpnia notowany na poziomie 7,08 proc.. W normalnych warunkach różnica pomiędzy tą stawką i podstawową stopą procentową NBP wynosi około 0,25 pkt. proc. Przy podstawowej stopie procentowej na poziomie 6,5 proc., należałoby więc spodziewać się WIBOR-u 3M na poziomie około 6,75 proc.. Tak byłoby jednak, gdyby stopy procentowe więcej już nie rosły. Do tego potrzebujemy co najmniej zatrzymania inflacji w trakcie wakacji i coraz wolniejszej dynamiki wzrostu cen w kolejnych miesiącach. Jest na to szansa.
Bazując na przytoczonych liczbach możemy ponadto uznać, że rynek już dziś uwzględnia wzrost poziomu stóp procentowych w Polsce nawet o więcej niż 25 punktów bazowych (0,25 pkt.

Continue reading...