Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin spotkał się w czwartek z szefem rosyjskiego MSZ Sergiejem Ławrowem. Według portalu Vatican News rozmowa Parolina i Ławrowa to bezpośrednie nawiązanie do słów papieża Franciszka. W ubiegłym tygodniu stwierdził, że trzeba angażować się w dialog, ‚ponieważ zawsze istnieje możliwość, że w dialogu możemy coś zmienić‘.
Do spotkania kardynała Pietro Parolina i Sergieja Ławrowa doszło na marginesie debaty w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
REKLAMA
Jak podał portal Vatican News, informując o spotkaniu, Parolin przedstawił kolejny dowód na obowiązywanie zasady wskazanej w ubiegłym tygodniu przez papieża Franciszka. Franciszek mówił wtedy o konieczności angażowania się w dialog, który, według duchownego, może przynieść zmiany.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
– Dziękuję za sugestię, by odbyć to spotkanie. Doceniamy wysiłki podejmowane w tym niespokojnym czasie, mające na celu promowanie większej stabilności, sprawiedliwości i praworządności – mówił Ławrow na początku rozmowy.
Prof. Polak: bardzo mało mówi się o tym, jakie wpływy w Watykanie ma Putin
Rosyjski MSZ przekazał w komunikacie, że Ławrow mówił Parolinowi o „przyczynach trwającego kryzysu w stosunkach Rosji z Zachodem“. Szef rosyjskiej dyplomacji przekonywał też watykańskiego kardynała, że pseudoreferenda na terenach okupowanych w Ukrainie „są w pełni zgodne z prawem międzynarodowym“. Nie jest to prawdą, na co wskazuje stanowisko m.in. Stanów Zjednoczonych i międzynarodowej społeczności.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wspomniało też o „produktywnym charakterze trwającego rosyjsko-watykańskiego dialogu między państwami i kościołem na wysokim i najwyższym szczeblu“.
Papież o Ukraińcach: „Szlachetni męczennicy“. Słowo „Rosja“ nie padło
Od początku ataku Rosji na Ukrainę papież Franciszek jest krytykowany za zbyt ostrożne wypowiedzi dotyczące wojny. Watykan w wydanym pod koniec sierpnia oświadczeniu przekazał, że wypowiedzi Franciszka „mają na celu głównie zachęcenie duszpasterzy i wiernych do modlitwy, a wszystkich osób dobrej woli do solidarności i wysiłków na rzecz odbudowy pokoju“.