‚Benedykt XVI był najwybitniejszym teologiem wśród papieży. Jego teologiczny głos liczy się nie dlatego, że był papieżem, tylko ze względu na wyjątkową wartość jego dzieł‘ – powiedział PAP publicysta Tomasz Terlikowski. Dodał, że decyzja Benedykta XVI o rezygnacji z urzędu była rewolucją, która zmieniła Kościół.
Sobór Watykański II
Wybitny teolog
Nadużycia seksualne wśród duchownych
Papież – emeryt
Reklama
Zdaniem Terlikowskiego Benedykt XVI był „znakomitym teologiem i intelektualistą“. „W młodości był teologiem raczej progresywnym, stawianym obok Hansa Künga czy Hansa Ursa von Balthasara, którzy chcieli głębokiej zmiany. W wieku dojrzałym jego stanowisko stało się bardziej umiarkowane“ – przypomniał.
Terlikowski przypomniał, że w czasie Soboru Watykańskiego II Ratzinger był doradcą niemieckiego episkopatu.
Sobór Watykański II
Wiedział, że sobór był potrzebny Kościołowi i niejednokrotnie o tym mówił. Jednocześnie, szczególnie w późniejszym okresie swojego życia, interpretował sobór w ramach czegoś, co nazywał hermeneutyką ciągłości. Inaczej niż część intelektualistów nie uważał, że sobór zrywa z tym, co było wcześniej, że jego celem jest stworzenie jakiegoś nowego Kościoła. Uważał, że konieczne jest interpretowanie zapisów soborowych w duchu ciągłości tradycji Kościoła. Podobnie jak Jan Paweł II, Benedykt XVI był zwolennikiem Soboru Watykańskiego II. Nie polemizował z soborem, lecz jedynie z jego interpretacjami“ – wyjaśnił.
Reklama
Dodał, że to przekonanie legło u podstaw przywrócenia możliwości uczestnictwa w liturgii w rycie przedsoborowym, w tzw. mszy trydenckiej.
MSZ o śmierci Benedykta XVI: Łączymy się w bólu z całym Kościołem
Zobacz również
Zaznaczył, że napisane przez Josepha Ratzingera książki zarówno te z czasów młodości, jak i późniejsze do dziś określają myślenie wielu chrześcijan.