Start Polish — mix Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Jest decyzja Andrzeja Dudy

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Jest decyzja Andrzeja Dudy

134
0
TEILEN

Andrzej Duda ogłosił w piątek wieczorem w orędziu decyzję ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Prezydent zdecydował się skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Oznacza to, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki TK nie wypowie się o jej zgodności z konstytucją. Zdaniem rządu ustawa jest kluczowym kamieniem milowym, od którego wypełnienia uzależniona jest wypłata środków unijnych dla Polski na realizację Krajowego Planu Odbudowy.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił w piątkowym wieczornym wystąpieniu, że „rok temu, w przededniu wybuchu wojny, rosyjskiej napaści na Ukrainę, wynegocjował kompromis z szefową Komisji Europejskiej, zamykający spór dotyczący systemu sądownictwa“.
REKLAMA

– Był w pełni zgodny z polską konstytucją. Uważałem i nadal uważam, że był to najlepszy moment na zamknięcie tej sprawy. Niestety, przeciągające się przez wiele miesięcy prace w parlamencie, postawa zarówno opozycji, jak i części obozu rządzącego oraz zmiany, które zostały wprowadzone do projektu ustawy, sprawiły, że nie wykorzystano tamtej okazji – ocenił Andrzej Duda.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Polityk dodał, że „dziś rząd zawarł nowe porozumienie z Komisją Europejską i to dobrze, że tak się stało, bo kompromis jest potrzebny zarówno w Polsce, jak i w UE“. Stwierdził, że to porozumienie „budzi poważne kontrowersje natury konstytucyjnej“.
– Zależy mi na jak najszybszym uruchomieniu środków z Krajowego Planu Odbudowy, które są potrzebne do rozwoju polskiej gospodarki. Dlatego nie zdecydowałem się na zawetowanie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, którą w ostatnich dniach uchwalił polski parlament, ale jako prezydent RP stoję na straży konstytucji i dbam o bezpieczeństwo prawne obywateli. Podjąłem więc decyzję o skierowaniu tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z Konstytucją

– zaznaczył.

– Zapisy tej ustawy dotykają fundamentalnych spraw ustrojowych, w tym stabilności władzy sądowniczej i wydawanych przez nią przez szereg lat wyroków, a więc spraw bardzo ważnych dla obywateli. Dlatego właśnie to Trybunał Konstytucyjny powinien jednoznacznie rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości, jako jedyny uprawniony do tego podmiot – wyjaśnił Andrzej Duda.
Duda o nowelizacji ustawy o SN: Zwłoka i zmiany doprowadziły do impasu
Według prezydenta „w praktyce nie opóźni to wypłaty to środków z KPO dla Polski, ponieważ do tego niezbędne jest podjęcie dalszych działań i decyzji, w tym kolejnych aktów prawnych, które przewiduje zawarte przez rząd porozumienie z Komisją Europejską, co i tak wymaga czasu“.

Continue reading...