Start Polish — mix Spadek presji inflacyjnej przybliża obniżki stóp w NBP Gazeta Bankowa

Spadek presji inflacyjnej przybliża obniżki stóp w NBP Gazeta Bankowa

126
0
TEILEN

Utrwala się przekonanie, że rozpoczęcie fazy obniżek stóp procentowych w naszym kraju możliwe będzie już w tym roku – ocenia prof. UEP dr hab. Eryk Łon, był
Utrwala się przekonanie, że rozpoczęcie fazy obniżek stóp procentowych w naszym kraju możliwe będzie już w tym roku – ocenia prof. UEP dr hab. Eryk Łon, były członek Rady Polityki Pieniężnej.
W okresie dwóch tygodni od pojawienia się poprzedniego artykułu opublikowanego na stronie internetowej Radia Maryja byliśmy świadkami kontynuacji zwyżek na rynkach akcji w różnych krajach oraz umocnienia kursu złotego. Do umocnienia złotego doszło zarówno w stosunku do dolara amerykańskiego, jak również wobec euro. Umocnienie kursu rodzimej waluty można uznać za czynnik antyinflacyjny. Ważne jest także i to, że jak wynika z „Szybkiego Monitoringu NBP – analizy sytuacji sektora przedsiębiorstw” obecne kursy EUR/PLN oraz USD/PLN zapewniają opłacalność polskiego eksportu.
W świetle tych uwarunkowań można wyrazić przekonanie, że dokonywanie interwencji walutowych przez NBP nie jest aktualnie wskazane, aczkolwiek bardzo dobrze, że nasz bank centralny w ,,Założeniach polityki pieniężnej” zalicza interwencje te do standardowego katalogu instrumentów swojej polityki. Dobrze też, że w komunikatach wydawanych po posiedzeniu RPP podkreśla się znaczenie tych interwencji, gdyż na przykład w treści komunikatu opublikowanego po posiedzeniu Rady przeprowadzonego w dniach 5-6 czerwca zawarty został fragment mówiący, że ,,NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego”.
Warto zauważyć, że w okresie od końca maja do 16 czerwca mieliśmy do czynienia z umiarkowanym wzrostem indeksu średnich spółek mWIG40 (+3,8 proc.) oraz niewielką aprecjacją indeksu małych spółek sWIG80 (+1,9 proc.) oraz bardzo mocnym wzrostem indeksu dużych spółek WIG20 (+11,3 proc.). Wynika z tego, że podstawową przyczyną kontynuacji hossy na giełdzie warszawskiej w tym okresie był napływ zagranicznego kapitału portfelowego. Wydaje się, że instytucjonalni inwestorzy giełdowi z zagranicy uznając polskie akcje na dość nisko, czyli po prostu atrakcyjnie wycenione skłonni byli podejmować decyzje o ich kupnie. Warto ponadto zauważyć, że polska gospodarka oceniana jest prawdopodobnie jako mocna z fundamentalnego punktu widzenia nie tylko przez inwestorów finansowych.
Także inwestorzy zainteresowani dokonywaniem bezpośrednich inwestycji zagranicznych podejmują określone działania, o czym świadczy na przykład pojawienie się informacji o inwestycji dokonanej w Miękini koło Wrocławia przez amerykańską spółę Intel produkującą półprzewodniki. Zważywszy także na to, że stopa bezrobocia w naszym kraju jest bardzo niska na tle na przykład zdecydowanej większości państw członkowskich Unii Europejskiej można z dużym przekonaniem powiedzieć, że polska gospodarka jest bardzo mocna i jesteśmy świadkami w dużym stopniu polskiego sukcesu gospodarczego, co jak widać doceniają także i te podmioty zagraniczne, którą chcą w Polsce inwestować budując nowe fabryki.
Do tego aby sukces ten uznać za pełny brakuje przede wszystkim tego, aby doszło do pojawienia się kolejnych etapów repolonizacji poszczególnych segmentów naszej gospodarki. To w dużym stopniu zadanie dla przyszłych pokoleń naszych rodaków. Aby do takiej repolonizacji mogło dojść potrzebna jest przede wszystkim wiara w nasze polskie siły i nie przejmowanie się nadmiernie tym, co o nas sądzi zagranica. Z tego punktu widzenia ważne jest podejmowanie wszystkich tych działań, które będą miały na celu budowanie dumy narodowej.

Continue reading...