Start Polish — mix Łon: nadchodzi pozytywny impuls monetarny Gazeta Bankowa

Łon: nadchodzi pozytywny impuls monetarny Gazeta Bankowa

212
0
TEILEN

Uczestnicy życia gospodarczego są już mentalnie przygotowani do obniżki stóp w Polsce. Wiara w to, że Rada Polityki Pieniężnej wkrótce obniży stopy wpływa
Uczestnicy życia gospodarczego są już mentalnie przygotowani do obniżki stóp w Polsce. Wiara w to, że Rada Polityki Pieniężnej wkrótce obniży stopy wpływa pozytywnie na sytuację na rynku pracy – ocenia prof. UEP dr hab. Eryk Łon.
Z danych opublikowanych na stronie internetowej crb.com wynika, że w okresie od 1 do 11 sierpnia tego roku cztery banki centralne podjęły decyzje o podwyższeniu stóp procentowych a trzy banki centralne dokonały obniżki stóp. Szczególnie warto zauważyć, że redukcji stóp dokonano w Brazylii. Jest to o tyle ważne, że gospodarka brazylijska jest jedną z największych w grupie gospodarek krajów wschodzących, do której to grupy krajów zaliczana jest także i Polska.
Co ciekawe podczas głosowania w banku centralnym Brazylii 5 osób opowiedziało się za obniżką stóp o 50 punktów bazowych a 4 osoby głosowały za tym, aby skala redukcji była mniejsza wynosząc 25 punktów bazowych. Decyzja o obniżeniu stóp w Brazylii z 13,75 proc. do 13,25 proc., czyli o 50 punktów bazowych nie była więc jednogłośna. Z drugiej strony, jak możemy dostrzec, wszyscy członkowie organu decydującego o poziomie stóp opowiedzieli się tam, aby stopy obniżyć.
Generalnie można więc powiedzieć, że o ile w poprzednim roku banki centralne dokonywały prawie, że wyłącznie podwyżek stóp, o tyle w tym roku sytuacja uległa zmianie. Zmiana ta sprowadziła się do tego, że nadal wprawdzie w poszczególnych miesiącach liczba podwyżek stóp jest znacząca, o tyle coraz częściej możemy zaobserwować sygnały rozpoczęcia lub nawet kontynuacji procesu łagodzenia polityki pieniężnej w odniesieniu do polityki stóp procentowych. Na razie wydaje się, że proces łagodzenia polityki monetarnej ma charakter ostrożny. Skala obniżek stóp wydaje się być bowiem umiarkowana.
Biorąc to wszystko pod uwagę wydaje się, że uczestnicy życia gospodarczego są już niejako mentalnie przygotowani na to, że do obniżki stóp dojdzie także i w Polsce. Wedle mego przekonania jednym z argumentów, który przybliża moment rozpoczęcia fazy łagodzenia polskiej polityki pieniężnej jest kolejny spadek Wskaźnika Przyszłej Inflacji. Obniża się zarówno inflacja konsumpcyjna, jak również inflacja konsumpcyjna bazowa a ponadto także inflacja produkcyjna. Ponadto warto wskazać na to, że w naszym kraju obniżają się oczekiwania inflacyjne.
Co ważne spadek oczekiwań inflacyjnych wydaje się być zjawiskiem dość mocno zaawansowanym. Spadek tych oczekiwań uwidoczniony jest w różnych badaniach, zarówno tych przeprowadzanych przez GUS, jak również przez Komisję Europejską. Szukając argumentów przemawiających za tym, aby wkrótce rozpocząć fazę obniżania stóp procentowych warto zwrócić uwagę także i na to, że po raz kolejny wskaźnik PMI w przemyśle w naszym kraju ukształtował się na poziomie niższym od 50 punktów. Koresponduje z tym niejako wyhamowanie rocznej realnej zmiany produkcji przemysłowej. W ostatnich pięciu miesiącach zmiana ta miała charakter ujemny.
Można więc powiedzieć, że obserwujemy w Polsce trwający proces ochłodzenia aktywności gospodarczej. Co ciekawe towarzyszy jemu bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Wydaje się, że pracodawcy w aktualnej sytuacji ochłodzenia aktywności gospodarczej nie są skłonni do zwalniania pracowników.

Continue reading...