Start Polish — mix Trwa wojna ekonomiczna Gazeta Bankowa

Trwa wojna ekonomiczna Gazeta Bankowa

116
0
TEILEN

Prof. UEP dr hab. Eryk Łon: wisi nad Polską groźba ponawiania się dążeń zagranicznych zmierzających do dalszego ograniczenia suwerenności naszego kraju.
Prof. UEP dr hab. Eryk Łon: wisi nad Polską groźba ponawiania się dążeń zagranicznych zmierzających do dalszego ograniczenia suwerenności naszego kraju. Tymczasem sami lepiej zadbamy o swoje interesy gospodarcze, niż uczynią to inni
Na portalu wGospodarce ukazał się tekst “Gospodarcze podsumowanie roku”, którego autorem jest prof. UEP dr hab. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej kadencji 2016-2022. Poniżej całość tego materiału.
Znajdujemy się obecnie w drugiej połowie ostatniego miesiąca 2023 roku. W związku z tym pojawia się okazja do pewnego podsumowania całego roku. Z uwagi na charakter swoich zainteresowań naukowych w tym artykule skoncentruję się z natury rzeczy na sprawach gospodarczych. Generalnie rzecz biorąc warto zauważyć, że był to rok znacznego spadku inflacji. Obniżyła się zarówno inflacja produkcyjna, jak również inflacja konsumpcyjna, a także inflacja konsumpcyjna bazowa. Inflacja produkcyjna spadła z 20,5 proc. w grudniu 2022 roku do minus 4,1 proc. w październiku 2023 roku. Inflacja konsumpcyjna obniżyła się z 11,5 proc. w grudniu 2022 roku do 8,0 proc. w październiku 2023 roku. Szczególnie istotne znaczenie ma spadek inflacji konsumpcyjnej.
Wspominam o tym dlatego, że to właśnie w odniesieniu do inflacji konsumpcyjnej ustalony został niegdyś bezpośredni cel inflacyjny, który kształtuje się na poziomie 2,5 proc. z dopuszczalnym pasmem odchyleń od 1,5 proc. do 3,5 proc. Warto w tym kontekście bardzo wyraźnie podkreślić, że z uwagi na pojawienie się czynników nadzwyczajnym możliwe jest czasowe przebywanie inflacji konsumpcyjnej poniżej poziomu 1,5 proc. lub też powyżej 3,5 proc. Takimi czynnikami nadzwyczajnymi były w ostatnich latach: pandemia koronawirusa oraz napaść Rosji na Ukrainę. W tej sytuacji pojawienie się podwyższonej inflacji było trudne do uniknięcia.
Najważniejsze jest to, że dzięki między innymi działaniom Narodowego Banku Polskiego doszło do znacznego zmniejszenia się natężenia zjawisk inflacyjnych. Rada Polityki Pieniężnej aż 11 razy podwyższyła stopy procentowe, co świadczy o bardzo dużej determinacji członków RPP w walce ze zjawiskami inflacyjnymi. Jednocześnie warto podkreślić, że działania RPP prowadzone były w taki sposób, aby nie wywołać znacznych szkód w realnej sferze gospodarki. Wprawdzie wskaźnik nastrojów PMI w przemyśle spadł poniżej 50 punktów a realna roczna zmiana produkcji przemysłowej od lutego do września 2023 roku kształtowała się na ujemnym poziomie, ale sytuacja na rynku pracy wciąż jest bardzo dobra.
Stopa bezrobocia kształtuje się aktualnie na bardzo niskim poziomie 5,0 proc.

Continue reading...