Deklaracja szczytu NATO, premier spotkał się z mediami, depenalizacja aborcji w Sejmie, protest tęczowych rodzin ws. związków partnerskich, Anglia w finale Euro 2024 r.
„Będziemy wspierać Ukrainę na nieodwracalnej drodze do Sojuszu” – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po środowym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej z udziałem przywódców 32 państw NATO. Ogłosił też szereg decyzji, m.in. o wsparciu Ukrainy bronią o wartości co najmniej 40 mld dol., zwiększeniu nakładów na produkcję i zakup uzbrojenia czy wzmocnieniu zintegrowanej tarczy antyrakietową NATO. Pomóc ma w tym także nowo otwarta baza Aegis Ashore w Redzikowie – w środę oficjalnie ogłoszono, że po prawie sześciu latach opóźnień jest gotowa do rozpoczęcia misji. Jako „systemowe wyzwanie” dla globalnego bezpieczeństwa Stoltenberg wskazał Chiny i wezwał je do zaprzestania wspomagania rosyjskiej agresji.
Szereg decyzji podjętych przez Sojusz opublikowany został w deklaracji końcowej szczytu NATO.
Po ogólnopolskim proteście mediów szef rządu Donald Tusk spotkał się z dziennikarzami. Premier zapewnił redaktorów naczelnych i przedstawicieli wydawców, że interesy władzy i dziennikarzy są zbieżne. – Jestem osobiście bardzo zainteresowany, też z racji zawodowego doświadczenia sprzed wielu lat, żeby wolność i niezależność mediów nie była sloganem, tylko czymś autentycznym – mówił premier.
Tusk stwierdził również, że obecnie nie widzi gotowych rozwiązań. Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy, przekazał mediom, że w celu ich wypracowania powstanie zespół roboczy.
– Najważniejsze są ustalenia, a zgodnie z nimi powstanie zespół roboczy do zmian w prawie autorskim, złożony z przedstawicieli ministerstwa kultury, Repropolu i IWP, a finalna ustawa ma być uchwalona jeszcze w lipcu – zapewnił premier.
Start
Polish — mix Deklaracja szczytu NATO, tęczowe rodziny pod Sejmem. 5 ważnych tematów, o których...