Start Polish — mix Drugi immunitet Marcina Romanowskiego. Jest stanowisko prokuratury

Drugi immunitet Marcina Romanowskiego. Jest stanowisko prokuratury

145
0
TEILEN

‚Immunitet PACE nie wyłączał możliwości zatrzymania i przedstawienia zarzutów posłowi Marcinowi Romanowskiemu‘ – informuje w stanowisku Prokuratura Krajowa.
Prokuratura Krajowa odniosła się do informacji przekazanej przez pełnomocnika Marcina Romanowskiego. Adwokat Bartosz Lewandowski poinformował, że do zatrzymania posła doszło z naruszeniem prawa, ponieważ ma on „drugi immunitet wynikający z członkostwa w delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy“. Lewandowski przekonuje, że jego klient „posiada immunitet, a także korzysta z przywileju nietykalności osobistej“.
REKLAMA

Zobacz wideo Boże Narodzenie za kratami. Pytamy Pawła Moczydłowskiego
Zatrzymanie Romanowskiego. Prokuratura o immunitecie PACE
PK podkreśla jednak w opublikowanym komunikacie, że immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) „nie wyłączał możliwości zatrzymania i przedstawienia zarzutów posłowi Marcinowi Romanowskiemu“. „W toku śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości prokurator zbadał kwestię zakresu immunitetu przysługującego członkom Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE), w tym posłowi Marcinowi Romanowskiemu“ – czytamy. Prokuratura wyjaśnia, że analiza przepisów i opinie „niezależnych ośrodków naukowych“ potwierdzają, iż „immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nie wyłączał możliwości zatrzymania i postawienia zarzutów posłowi Marcinowi Romanowskiemu. Nie wyłącza również możliwości jego tymczasowego aresztowania“.
„Zatrzymanie nie byłoby możliwe w czasie trwania sesji Zgromadzenia Parlamentarnego RE“
„W szczególności z powyższego materiału wynika, iż: immunitet członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nie wyłącza możliwości przedstawienia zarzutów, zatrzymania oraz zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania w związku z przestępstwem popełnionym przez posła na Sejm RP, jeżeli przestępstwo to nie pozostaje w związku z wykonywaniem przez niego mandatu członka Zgromadzenia, nie ma charakteru korupcyjnego w związku z działalnością Zgromadzenia, a także nie dotyczy ujęcia takiego członka na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, a sprawa ma być prowadzona na terytorium państwa polskiego“ – twierdzi PK.

Continue reading...