Na początku tego tygodnia do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją rozporządzenia dotyczącego lekcji religii. Małgorzata Manowska zaskarżyła rozporządzenie i wniosła o natychmiastowe zawieszenie stosowania przepisów. Wiadomo, co zrobił TK w tej kwestii.
Julia Przyłębska poinformowała o decyzji w sprawie rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej o zmianach w organizacji lekcji religii w szkołach. Prezeska Trybunału Konstytucyjnego rozmawiała z telewizją wPolsce.pl.
REKLAMA
Zobacz wideo Przyłębska filozoficznie o niezależności TK. Powołała się na Monteskiusza
Rozporządzenie MEN ws. religii w szkołach. Jest decyzja TK
– Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie zabezpieczające, zawieszając stosowanie rozporządzenia MEN dotyczącego organizacji lekcji religii w szkołach – przekazała Przyłębska. Jak dodała, postanowienie zabezpieczające zostało wydane do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał. Powiedziała również, że TK przychylił się do wniosku I Prezeski Sądu Najwyższego w tej sprawie.
Przypomnijmy, że 27 sierpnia do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek Małgorzaty Manowskiej o zbadanie zgodności z konstytucją rozporządzenia dotyczącego lekcji religii. Sędzia przychyliła się tym samym do prośby episkopatu w tej sprawie.
Zdaniem Manowskiej rozporządzenie dotyczące lekcji religii jest sprzeczne z konstytucją, ustawą o systemie oświaty oraz zapisami konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską. Jednocześnie Manowska zawnioskowała o zawieszenie stosowania zaskarżonych przepisów do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Konstytucyjny. Spór o lekcje religii w szkołach. Barbara Nowacka: Skończyło się eldorado
Zgodnie z nowymi przepisami, które miałyby wejść w życie 1 września, dyrektor szkoły będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro uczniów. Uczniów szkoły podstawowej będzie można połączyć w grupę obejmującą klasy od pierwszej do trzeciej, następnie od czwartej do szóstej oraz siódmą i ósmą.
ZNP zabrał głos ws. podwyżek dla nauczycieli. „To zdecydowanie za mało“
Zdaniem duchownych rozporządzenie zawiera liczne wady prawne. Rzecznik episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak wskazał między innymi, że nie było ono konsultowane ze związkami wyznaniowymi, co – zdaniem episkopatu – jest sprzeczne z polskim prawem.