Piotr Serafin uzyskał w czwartek pozytywną opinię sejmowej komisji ds. UE jako polski kandydat na komisarza w Komisji Europejskiej w kadencji 2024-2029. Kluczowe w polityce europejskiej najbliższych lat jest bezpieczeństwo, konkurencyjna go
Piotr Serafin uzyskał w czwartek pozytywną opinię sejmowej komisji ds. UE jako polski kandydat na komisarza w Komisji Europejskiej w kadencji 2024-2029. Kluczowe w polityce europejskiej najbliższych lat jest bezpieczeństwo, konkurencyjna gospodarka i relacje transatlantyckie – podkreślił Serafin.
• Kandydaturę Serafina, obecnie pełniącego obowiązki polskiego przedstawiciela przy UE, zgłosił premier Donald Tusk, uzyskała ona już także wymaganą przepisami akceptację prezydenta Andrzeja Dudy.
• Serafin był pytany m.in. o informacje, wedle których jako komisarz miałby zająć się kwestiami budżetu UE. Kandydat na komisarza stwierdził, że ma kompetencje, by zajmować się tym obszarem.
• Za pozytywną opinią dla kandydatury Serafina głosowało 20 posłów komisji ds Unii Europejskiej, 12 było przeciw. Wcześniej podczas dyskusji reprezentujący rząd minister ds UE Adam Szłapka podkreślał, że Serafin to jeden z najbardziej doświadczonych w pracy w strukturach UE polskich dyplomatów, który cieszy się w Brukseli dużym autorytetem.
Zabierając głos podczas posiedzenia komisji Serafin przypomniał, że to, za jaki obszar będzie odpowiadał, jeżeli zostanie członkiem KE, nie zostało jeszcze ustalone.
Podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. UE przedstawił najważniejsze ogólne aspekty, które według niego będą kluczowe dla polityki europejskiej w najbliższych latach. Serafin przypomniał także, że poza zajmowaniem się swoim obszarem odpowiedzialności każdy komisarz jest członkiem kolegium, które wspólnie uczestniczy w podejmowaniu kluczowych decyzji.
Według Piotra Serafina istnieje obecnie 6 kluczowych aspektów polityki europejskiej. Po pierwsze kluczowa jest kwestia bezpieczeństwa uwarunkowanego dalszym przebiegiem wojny na Ukrainie. Zwycięstwo Rosji, jak ocenił Serafin, miałoby katastrofalny wpływ na bezpieczeństwo całej UE, dlatego nieustanne polityczne, finansowe i sprzętowe wspieranie Ukrainy musi być priorytetem działań europejskiej administracji.