Start Polish — mix Sądny dzień dla PiS. Trzy opcje na stole

Sądny dzień dla PiS. Trzy opcje na stole

67
0
TEILEN

Państwowa Komisja Wyborcza obraduje dziś nad sprawozdaniem finansowym komitetu wyborczego PiS. Politycy tej partii czekają z niecierpliwością na decyzję, licząc
Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
Państwowa Komisja Wyborcza obraduje dziś nad sprawozdaniem finansowym komitetu wyborczego PiS. Politycy tej partii czekają z niecierpliwością na decyzję, licząc się z najgorszymi scenariuszami. Na stole leżą trzy opcje. Którą wybierze PKW?
W czwartek o godzinie 10.30 rozpoczęło się posiedzenie PKW, na którym ma zapaść decyzja, dotycząca sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Chodzi o rozliczenie kampanii wyborczej z 2023 roku. PKW ma wątpliwości, czy przy finansowaniu kampanii parlamentarnej nie doszło do nadużyć. Szerzej o wszystkich zarzutach, kierowanych pod adresem PiS pisał w Interii Jakub Krzywiecki.
Na stole leży kilka możliwych scenariuszy.
Prawo przewiduje, że może to zrobić „bez zastrzeżeń“ lub „ze wskazaniem na uchybienia“. W tym wypadku, oznacza to wypłatę dla PiS jednorazowej dotacji podmiotowej, która wyniosłaby ok. 38 milionów złotych. PiS wedle sprawozdania wydał na kampanię blisko 39 milionów złotych. Dotację wylicza się na podstawie poniesionych wydatków oraz liczby uzyskanych mandatów w parlamencie.
Jeśli jednak PKW przyjmie sprawozdanie „ze wskazaniem na uchybienia“, ale będą one mniejsze niż 1 proc. tej kwoty (czyli na kwotę mniejszą niż ok. 390 tysięcy złotych), to nadal zgodnie z kodeksem wyborczym komitetowi PiS należy się pełen zwrot za kampanię. Wówczas minister finansów na podstawie uchwały PKW wypłaca partii należne środki z dotacji oraz subwencji.
Dlatego między innymi rządzący politycy dostarczają PKW kolejne dokumenty, świadczące o nieprawidłowościach, związanych z wydawaniem pieniędzy w czasie kampanii. Chodzi o to, by te nieprawidłowości złożyły się na sumę większą niż 390 tysięcy złotych. Tylko wówczas PKW może odrzucić sprawozdanie.
Jeśli PKW uzna, że komitet wyborczy PiS nielegalnie finansował swoją kampanię wyborczą i uchybienia przekroczyły 1 proc. całkowitej kwoty wydanej na działania kampanijne, to może odrzucić sprawozdanie finansowe. To oznacza pozbawienie komitetu zwrotu wydanych pieniędzy, czyli dotacji podmiotowej oraz ma to wpływ na przyznawaną co roku partiom politycznym subwencję.

Continue reading...