Start Polish — mix Stan klęski żywiołowej, dramatyczna sytuacja w Nysie

Stan klęski żywiołowej, dramatyczna sytuacja w Nysie [PODSUMOWANIE]

56
0
TEILEN

Na terenie trzech województw obowiązuje stan klęski żywiołowej. Rząd zapowiedział wsparcie wszystkim osobom dotkniętym powodzią. Obecnie najtrudniejsza sytuacja panuje w Nysie. Miastu grozi przerwanie wałów. Władze Nysy ogłosiły ewakuację mieszkańców. Oto podsumowanie sytuacji powodziowej w kraju.
Co się wydarzyło: Od kilku dni w południowo-zachodniej części kraju trwają powodzie. W ciągu dnia pękł przepust powodziowy na zbiorniku retencyjnym Topola w rejonie wsi Kozielno na Nysie Kłodzkiej w województwie opolskim. „Zapora na zbiorniku Topola nie dała rady, woda wylewa się w sposób niekontrolowany“ – napisano na portalu Nowiny Nyskie. Woda stanowi ogromne zagrożenie m.in. dla miasta Paczków na Opolszczyźnie. Władze ogłosiły tam ewakuację. Po południu taką samą decyzję ogłosił burmistrz Nysy. Wieczorem żołnierze WOT razem z mieszkańcami rozpoczęli akcję umacniania wału rzecznego.
REKLAMA

Zobacz wideo Stronie Śląskie zalane przez wielka wodę. Ogromna skala zniszczeń

Stan klęski żywiołowej i zamknięte szkoły: W związku z powodziami rząd ogłosił stan klęski żywiołowej. W poniedziałek w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie w tej sprawie. Stan klęski żywiołowej dotyczy powiatów w trzech województwach: dolnośląskim, opolskim i śląskim. Donald Tusk zapowiedział, że rozporządzenie może ulec zmianie poprzez uzupełnienie o kolejne powiaty i miejscowości. Od poniedziałku każda osoba dotknięta powodzią może liczyć na doraźną, jednorazową pomoc – osiem tysięcy złotych i dodatkowe dwa tysiące zasiłku powodziowego. Do dyspozycji poszkodowanych ma być też do 100 tysięcy złotych na odbudowę zabudowań gospodarczych oraz do 200 tysięcy złotych na odbudowę budynków mieszkalnych. W prawie 500 szkołach w rejonach dotkniętych powodziami i podtopieniami odwołano zajęcia. Najwięcej zamkniętych placówek jest w województwie dolnośląskim – ponad 320. W województwie lubuskim – 23, w śląskim – 20, a województwie opolskim – 120.
Przerwanie tamy w Ostrawie: W czeskiej Ostrawie niedaleko granicy z Polską doszło do przerwania wału przeciwpowodziowego. W tamie powstały dwie szczeliny o długości około 50 metrów. Władze zarządziły ewakuację ludności z części dzielnic. Wiesław Szczepański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, przekazał, że to zdarzenie nie zagraża Polsce. – Po pęknięciu tamy w Ostrawie w Czechach, to dramat dla czeskiego miasta, ale z tego co wiemy, pękła od strony miasta, co znaczy, że nie ma żadnego zagrożenia dla Polski – powiedział.

Continue reading...