Start Polish — mix W Niemczech dzieje się coś, co może bardzo zaszkodzić Polsce

W Niemczech dzieje się coś, co może bardzo zaszkodzić Polsce

40
0
TEILEN

Na przykładzie kryzysu w Volkswagenie uwidaczniają się problemy całych Niemiec. Co istotne, kondycja niemieckiej gospodarki to też kłopot dla Warszawy. Pierwsze efekty już widać.
Na przykładzie kryzysu w Volkswagenie uwidaczniają się problemy całych Niemiec. Co istotne, kondycja niemieckiej gospodarki to też kłopot dla Warszawy. Pierwsze efekty już widać.
• Zarząd Volskwagena nie wyklucza zamknięcia jednej lub dwóch niemieckich fabryk, co byłoby zdarzeniem bez precedensu w historii firmy.
• Nie będzie to jednak operacja łatwa do przeprowadzenia. Restrukturyzację blokują związki zawodowe i posiadające 20 proc. udziałów w spółce władze Saksonii.
• Niewykluczone też, że sam zarząd nie wierzy w jej powodzenie, a jedynie stara się mieć lepszą pozycję w negocjacjach ze związkami, które zażądały podwyżek.
• Problemy Volskwagena, jak choćby uzależnienie od rynku chińskiego, to też w dużej mierze problemy całej niemieckiej gospodarki.
• Niemcy gospodarczo są w okresie znaczącej stagnacji. To również problem dla Polski.
Komunikaty płynące ze strony zarządu Volkswagena z początku września wskazują, iż nie jest wykluczone, że jedna z najbardziej rozpoznawalnych niemieckich marek (VW) zdecyduje się zamknąć jedną lub dwie ze swoich niemieckich fabryki.
Volkswagen nigdy nie zamknął niemieckiej fabryki i. teraz też może tego nie zrobić
Byłaby to decyzja bez precedensu w blisko 90-letniej historii firmy, która w samych Niemczech zatrudnia ok. 300 tys. osób. Trudnej sytuacji Volkswagena (problem w mniejszym stopniu dotyczy całego koncernu) przyjrzeli się analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich.
Jak zauważają, 10 września podjęto przełomową decyzję. Kierownictwo koncernu wypowiedziało układy zbiorowe ze związkiem zawodowym IG Metall dla pracowników zakładów marki VW w Niemczech, co otwiera firmie drogę do zwolnień w 2025 r.
Volkswagen chce w ten sposób ciąć koszty, by poprawić marżę, która w jego przypadku jest o parę punktów procentowych niższa niż u konkurencji z BMW i Mercedesa. Nie będzie to jednak łatwa droga.
Nawet w samym Volkswagenie zwolennicy oszczędności nie mają mocnej pozycji
Jak podkreśla OSW, od 1994 r. w zakładach VW w RFN obowiązuje gwarancja zatrudnienia dla stałej załogi, a poważną barierą dla restrukturyzacji będzie „polityczny charakter firmy i jej skostniała struktura“.
Wiele z problemów marki – zwłaszcza te dotyczące produktywności i przeskalowanej załogi – są znane od lat. Jednak dotychczas wszelkie próby głębszych przekształceń – jak zauważa OSW – były blokowane przez związki zawodowe oraz władze Dolnej Saksonii, które same posiadają 20 proc. udziałów w spółce, co umożliwia im wetowanie istotnych decyzji.
Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil (SPD) wyraził już publicznie oczekiwanie, że nie dojdzie do zamknięcia żadnej z fabryk VW, a OSW nie wyklucza, że deklaracje o podjęciu radykalnych kroków mają być tylko wstępem do negocjacji z załogą, która zażądała wcześniej 7-procentowej podwyżki płac od początku przyszłego roku.
Wśród najbardziej zagrożonych zamknięciem mają być zakłady położone w Osnabrück i Dreźnie i dlatego też kierownictwo firmy miało wstrzymać się z komunikatem do zakończenia wyborów landowych w Saksonii.
Sprawa jest polityczna, a przez Niemcy przetacza się fala prawicowego populizmu
Te wygrała chadecja z CDU z 31,9 proc. głosów, wyprzedzając jednak tylko nieznacznie skrajnie prawicową AfD (30,6 proc.

Continue reading...