Start Polish — mix A4 zostanie przedłużona poza Korczową do Lwowa

A4 zostanie przedłużona poza Korczową do Lwowa

258
0
TEILEN

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział podczas dzisiejszego spotkania z mieszkańcami Jarosławia (Podkarpackie), że powstanie autostrada łącząca polsko-ukraińskie przejście w Korczowej ze Lwowem. Budowa ma ruszyć w przyszłym rok
Informację tę przekazał w dzień po spotkaniu z ministrem transportu Ukrainy Wołodymyrem Omelianem. Przedstawiciele obu resortów podpisali umowę o poprawie infrastruktury transgranicznej między obu krajami.
Według Omeliana, w 2019 roku „rozpocznie się budowa komercyjnej, koncesyjnej autostrady liczącej ponad 80 kilometrów”, od granicy w Polską do Lwowa.
W położonej niedaleko Jarosławia Korczowej kończy się najdłuższa w naszym kraju autostrada A4, która rozpoczyna się w Jędrzychowicach na granicy z Niemcami. Liczy 628 km. Jest częścią III paneuropejskiego korytarza transportowego.
„Pan minister Omelian poinformował też w czasie spotkania, że strona ukraińska przygotowuje i przystąpi do realizacji dużego projektu, w formule drogi szybkiego ruchu, który połączy Lwów z Odessą z odgałęzieniem do Kijowa. Mamy nadzieję, że pozwoli to skomunikować Odessę z portami Trójmiasta” – powiedział Adamczyk.
Droga szybkiego ruchu ze Lwowa do Odessy ma być gotowa na przełomie 2024/25 roku.
Wcześniejszym na spotkaniu z mieszkańcami w Kolbuszowej minister Adamczyk mówił też o postępach w budowie polskiego odcinka drogi Via Carpatia. Przypomniał, że kilka dni temu ten projekt po raz pierwszy pojawił się w oficjalnych dokumentach Unii Europejskiej, jako korytarz Via Carpatia.
„To sukces polskiego rządu”- powiedział szef resortu infrastruktury.
Via Carpatia jest międzynarodowym szlakiem, który ma mieć na przeważającej długości parametry drogi szybkiego ruchu. Rozpocznie się w Kłajpedzie i Kownie na Litwie, a przez Polskę będzie biegł m.in. przez Białystok, Lublin, Rzeszów.
W dalszym odcinku Via Carpatia pobiegnie przez słowackie Koszyce i Debreczyn na Węgrzech, dotrze do portu w Konstancy Rumunii, Bułgarii i greckich Salonik.
W ocenie Adamczyka, jest to niezmiernie ważne przedsięwzięcie z punktu widzenia interesów gospodarczych naszego kraju. Długość tego szlaku w Polsce wyniesie ok. 760 km.

Continue reading...